20. června 2017 18:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vyjednávání Mayové o podpoře menšinové vládě nečekaně drhne

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: Reuters

LONDÝN Rozhovory britské premiérky Theresy Mayové se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP) o podpoře menšinové konzervativní vlády nejsou tak snadná, jak se očekávalo. Řekla to v úterý televizní stanice Sky News s odvoláním na nejmenované zdroje z DUP.

Mayová potřebuje podporu deseti poslanců severoirské strany, protože její konzervativci v předčasných volbách 8. června sice zvítězili, ale přišli o většinu v Dolní sněmovně.

Královna Alžběta II. přitom má už ve středu zahájit zasedání nového britského parlamentu a předložit legislativní plány vlády.

Už několik dní po volbách se očekávalo ohlášení dohody o podpoře menšinového kabinetu, ale vyjednávání dosud uzavřena nebyla. Podle zdrojů Sky News naléhá DUP na vládu Mayové, aby jednáním věnovala větší pozornost. Unionistická podpora prý „nemůže být brána jako samozřejmost“.

Média v uplynulých dnech naznačovala, že unionisté za parlamentní podporu žádají více peněz pro svou provincii, výhody pro vojáky, kteří v Ulsteru v bouřlivých dobách severoirského konfliktu hájili britské zájmy, nebo určitou roli v jednáních o vystoupení Británie z Evropské unie.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz