6. listopadu 2017 21:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová chce, aby předběžné rozhovory o vládě skončily 16. listopadu

Angela Merkelová před schůzí CDU 6. listopadu 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová před schůzí CDU 6. listopadu 2017. | foto: ČTK

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) chce, aby předběžné rozhovory o nové vládě skončily do 16. listopadu. Do té doby podle ní ještě její konzervativní unii CDU/CSU, svobodné demokraty (FDP) a Zelené čeká hodně práce. Merkelová, která zatím takto jasný časový termín nestanovila, to v pondělí uvedla ve videu, které zveřejnila na svém facebooku.

Strany spolu v uplynulých více než dvou týdnech prodiskutovaly 12 tematických oblastí, které si vytyčily, čímž podle předsedkyně křesťanských demokratů skončila první etapa vyjednávání. Od úterý se začnou vyjednavači jednotlivými oblastmi probírat znovu, tentokrát by už ale měli přicházet s konkrétními návrhy kompromisů.

Na tom, jaké otázky je nutné vyřešit už ve fázi takzvaných sondovacích rozhovorů, se podle Merkelové v pondělí večer dohodne vedení trojice politických uskupení. Třiašedesátiletá politička očekává, že se sporné otázky podaří vyřešit koncem tohoto, nebo začátkem příštího týdne. „A pak půjdeme do závěrečného kola, protože ve čtvrtek 16. listopadu chceme být se vším hotovi,“ podotkla Merkelová.

Když se to stranám, které nejvíce dělí názory na migrační a klimatickou politiku, podaří, budou moci přistoupit k práci na konkrétní podobě koaliční smlouvy. U Zelených je takový krok ještě podmíněn souhlasem stranického sjezdu. Pokud strany uzavřou koaliční dohodu, budou ji v případě CDU a CSU schvalovat stranické sjezdy, v případě FDP a Zelených všichni straníci. Merkelová věří, že se to stihne do Vánoc.

ČTK

BMW Řada 7 4,4...
BMW Řada 7 4,4...

r.v. 2008, naj. 78 587 km, benzín
419 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz