Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Merkelová o ochraně klimatu: Žijeme na dluh. Co jsme udělali dosud, zkrátka nestačí

Angela Merkelová foto: Reuters

Berlín - Dosavadní opatření k ochraně klimatu nestačí, je třeba přestat žít na úkor budoucnosti a přikročit k opravdovým změnám. V úterý to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová, které se digitálně zúčastnila výroční konference Rady pro udržitelný rozvoj (RNE). Rada je nezávislým poradním orgánem německé vlády.
  14:59

„Co jsme dosud udělali, zkrátka nestačí,“ řekla Merkelová. „Musíme sebrat odvahu ke skutečným změnám,“ uvedla s tím, že chce, aby se dvacátá léta stala desetiletím udržitelnosti.

Svět podle Merkelové nyní žije na úkor mladších a budoucích generací. „Nesmíme problémy přesouvat do budoucnosti. Věřím, že všichni víme, že je to naléhavější než kdy jindy,“ uvedla. Děti, které se dnes narodí, musí mít podle kancléřky dobré šance, že se dožijí roku 2100.

Merkelová poznamenala, že na problém generační nespravedlnosti poukázal německý ústavní soud, který letos zákonodárcům nařídil jasněji definovat cíle pro omezení emisí skleníkových plynů po roce 2030. Vláda v reakci na tento verdikt v květnu schválila nový plán, podle kterého Německo dosáhne rovnováhy mezi emisemi skleníkových plynů a jejich neutralizací v roce 2045, což je o pět let dříve než podle původního záměru.

Angela Merkelová
Angela Merkelová

Vláda také v nadcházejících dvou letech chce investovat osm miliard eur (204 miliard korun) do ekologických opatření v ocelářství a v chemickém průmyslu a také do ekologické výroby vodíku. Z vodíku chce Evropská unie vedle solárních a větrných elektráren učinit jeden z pilířů výroby čisté energie místo spalování fosilních paliv. Loni v červenci Evropská komise představila příslušnou strategii, jak ekologickou výrobu vodíku podporovat.

Na vodík jako na jednu z cest k uhlíkové neutralitě spoléhá také administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. Jeho zmocněnec pro otázky klimatických změn John Kerry, který na úterní digitální konferenci pronesl krátký projev, řekl, že v této oblasti chtějí USA s EU úzce spolupracovat. Kerry rovněž řekl, že velký vliv na přechod k čistým zdrojům energie budou mít ty země, které se pro transformaci energetického sektoru rozhodly nejdříve. Takovými zeměmi jsou podle něj Německo, které do změn masivně investuje, i Spojené státy.

Čisté energetice se věnuje i soubor doporučení a návrhů Rady pro udržitelný rozvoj, který vypracovala společně s odborníky z německé akademie věd Leopoldina. Dokument, který RNE předala kancléřce Merkelové, mimo jiné uvádí, že jen k uhlíkové neutralitě průmyslu je potřebné čtyřnásobné množství energie z obnovitelných zdrojů, než je tomu dnes. To podle předsedy rady Wernera Schnappaufa jasně ukazuje, jak rozsáhlá energetická změna včetně rozvodných sítí Německo v nadcházejících letech čeká.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...