Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

William zachraňuje království. S manželkou Kate chce přesídlit do Skotska, aby posílil vztah obou zemí

William a Kate | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy William a Kate | foto: Reuters

EDINBURGH/PRAHA  Vévoda a vévodkyně z Cambridge by podle plánů Buckinghamského paláce měli přesídlit do Skotska. Cílem je posílit svazek mezi dvěma hlavními zeměmi britské koruny.

Do boje o zachování Spojeného království bude nasazena nová „zbraň“. Je jím jeden z nejúspěšnějších PR artiklů, kterými momentálně britská monarchie disponuje – William a Kate, tedy vévoda a vévodkyně z Cambridge. Mladý, atraktivní pár se má mimo jiné natrvalo přestěhovat na skotské panství Balmoral a „posílit vztahy“ s univerzitním městem Saint Andrews, kde se manželé před dvaceti lety seznámili.

Jejich krok je vnímán jako reakce na politickou situaci ve Spojeném království, která pro unii mezi skotskou a anglickou korunou vypadá čím dál víc nepříznivě. Ve Skotsku i nadále politicky dominuje Skotská národní strana, jejímž dlouhodobým cílem je vyvést svou zemi ze svazku s Angličany. To, zda nové referendum o skotské nezávislosti vyhlásí v nejbližší budoucnosti, je sice otázka, v dlouhodobém horizontu je s tím však třeba počítat.

Princ William a Kate se zúčastnili ceremonie v Garden of Remembrance v Dublinu.
Vévodkyně z Cambridge pro návštěvu Irska zvolila zelené šaty.

„Pro (královskou rodinu) je to její Spojené království,“ řekl britskému deníku The Times nejmenovaný zdroj blízký Buckinghamskému paláci. „Jednalo se původně o spojení korun. Podle Williama a Kate politici Skotsko ztrácí. A to, co dělá William, je vědomě silnější investice do vztahu mezi Skotskem a korunou.“

Zatímco britský premiér Boris Johnson má ve Skotsku pouze 22% podporu, princ William se těší přízni až 69 procent seveřanů. Jeho nedávná výprava, kterou do druhé největší korunní země podnikl společně se svou ženou, skončila velkolepým mediálním úspěchem. Pár s vybroušeným citem pro veřejnou komunikaci absolvoval kolečko dobročinných akcí a zanechali dojem mladé a progresivní monarchie, s níž je snadné se asociovat.

„Skotsko je pro mě neuvěřitelně důležité a bude vždycky obývat zvláštní místo v mém srdci,“ řekl při té příležitosti William. „Jezdím sem od doby, kdy jsem byl chlapcem. Když jsem vyrůstal, viděl jsem, jak si má babička (britská královna Alžběta II. – pozn. red.) užívá každou minutu, kterou tu stráví, a můj otec (princ Charles – pozn. red.) je nejšťastnější, když se prochází v kopcích.“

Vztah ke Skotsku si prý již vytvořily i děti vévody z Cambridge. „George, Charlotte a Louis vědí, jak je nám Skotsko drahé a už si tu budují vlastní šťastné vzpomínky,“ dodal vévoda z Cambridge.

Podobná „PR ofenziva“ nebyla podle britských komentátorů samoúčelná. Měla připravit půdu pro převzetí silnější role v otázkách svazku mezi Skotskem a Anglií a snad i pro přesun budoucího královského páru na sever. Za zmínku stojí také fakt, že návštěva měla o poznání političtější charakter, než je v královské rodině zvykem. William s Kate se totiž mimo jiné setkali se skotským politikem Gordonem Brownem – bývalým ministerským předsedou Spojeného království a striktním zastáncem britské unie.

Princ William je druhým na řadě v linii britského nástupnictví. Až se jeho otec princ Charles stane britským králem, on „povýší“ na titul knížete z Walesu, jenž od 13. století náleží následníkovi anglického trůnu. Dalšími třemi na řadě jsou jeho děti, bez ohledu na pohlaví – princ George, princezna Charlotte a princ Louis.

Teprve za nimi se nachází mediálně mnohem viditelnější princ Harry, vévoda ze Sussexu, a jeho potomci. Ani Archiemu, ani čerstvě narozené Lilibet Dianě Mountbatten-Windsorové přitom nenáleží titul princ či prinezna. Ten je totiž vyhrazen pouze pro přímou linii dědiců trůnu, tedy potomstvo staršího Williama. 

Štěpán Hobza

Autor

Štěpán Hobzastepan.hobza@lidovky.czČlánky

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Dominik Feri | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!