Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Merkelová řídí zemi z Lisabonu, sopečný popel 'si pohrál' s mocnými

Afghánistán

  20:07aktualizováno  22:01
REYKJAVÍK/PRAHA - Řada státníků a předních politiků poznala meze své moci, když jim znemožnil pohyb mrak prachu z islandské sopky, který ochromil leteckou dopravu ve velké části Evropy.
Lidé na letišti (ilustrační foto)

Lidé na letišti (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Mezi postiženými jsou například německá kancléřka, portugalský prezident, španělský král a předseda českého Senátu a v nejbližší budoucnosti může být "obětí" i americký prezident.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která se vracela ze Spojených států do vlasti, "kontroluje největší evropskou ekonomiku dálkovým ovládáním z Lisabonu", kam bylo její letadlo odkloněno, napsala agentura AP.

Naopak potíže dostat se do Lisabonu má portugalský prezident Aníbal Cavaco Silva, který je na návštěvě v Praze. Podle portugalských webů žertoval, že bude spát někde na lavičce v parku.

Španělský král Juan Carlos a královna Sofía se nedostali na dnešní oslavy sedmdesátin dánské královny Margrethe II. v Kodani, stejně tak islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson. Na pokračování oslav mohou chybět třeba britský korunní princ Charles a belgický korunní princ Philippe.

Sobotka v Římě

V New Yorku neplánovaně zůstává norský premiér Jens Stoltenberg. Podle AP si tam koupil iPad, aby mohl své zemi vládnout na dálku.

Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg, který se vracel z Afghánistánu s pěti raněnými příslušníky německého vojenského kontingentu v této zemi, musil zůstat v Turecku.

Přední islandský vulkanolog uvízl v Nizozemsku

Výbuch islandské sopky zkomplikoval život také čelnímu islandskému vulkanologovi Árnimu Snorrasonovi. Odborník na sopečnou činnost uvízl v Nizozemsku.

"Ta situace pro mě není optimální," citovala vulkanologa agentura DPA. "Bylo by lepší, kdybych teď byl doma," dodal Snorrason, který byl v době výbuchu sopky na vulkanologickém sympoziu v Amsterodamu.

Snorrason se chce co nejdříve na Island vrátit, v sobotu proto zamíří lodí do Británie. Nepředpokládá však, že by odtud mohl v dohledné době pokračovat letadlem. "Co jsem se dozvěděl z domova, situace kolem vulkánu se sotva změnila. Sopečná aktivita pokračuje," řekl vulkanolog.

Předseda českého Senátu Přemysl Sobotka uvízl v Římě, kde se účastnil setkání představitelů evropských senátů, a údajně se zvažuje jeho návrat autem.

V Madridu zase chybějí ministři financí řady zemí Evropské unie, která tam svolala jejich schůzku o dalším přístupu k řecké finanční krizi.

Klaus po železnici

Hlavu si ale patrně nejvíc lámou v Polsku, kde se čekaly desítky předních státníků na pohřbu tragicky zahynuvšího prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky. Teď kolem toho panuje velká nejistota.

Čtěte více

Mrak sopečného popela ohrožuje mimo jiné plánovanou cestu amerického prezidenta Baracka Obamy na krakovský pohřeb.

Jeho český kolega Václav Klaus na pohřeb pojede po zemi, pokud by byl letecký provoz stále zastaven. Druhá delegace z parlamentu, která se měla zúčastnit sobotní smuteční akce ve Varšavě, však kvůli potížím v letecké dopravě do Polska nepojede.

Autoři: ,