Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hnutí #MeToo přetváří firemní kulturu. Zaměstnanci se budou školit, jak neobtěžovat

Sexuální skandály Harveyho Weinsteina celou kampaň odstartovaly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sexuální skandály Harveyho Weinsteina celou kampaň odstartovaly. | foto: Reuters

PRAHA Právní experti z USA naznačují, že zaměstnanci různých firem napříč obory začnou navštěvovat kurzy, které je mají odradit od sexuálního obtěžování. Kampaň #MeToo, která odstartovala skandálem ohledně hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, se tak výrazně podílí na dalších společenských změnách.

Od hollywoodských castingů přes parlamentní lavice, sportovní tribuny a přehlídková mola až po obyčejné kanceláře. Tam všude vpadla závratnou rychlostí lavina v podobě kampaně proti sexuálnímu obtěžování a sexismu a smetla zažité pořádky. Nezastavila se před ničím. Hranicemi ani pohlavími. Dokonce kalifornská poslankyně a jeden z nejvýraznějších hlasů stojících za vlnou obvinění šířících se na sociálních sítích pod hashtagem #MeToo Cristina Garciová nezůstala ušetřena. Bývalý poradce političku obvinil, že na něj kdysi v podnapilém stavu dorážela.

Kampaň dávno překonala hranice internetu, kterou rozvířila aféra kolem vlivného amerického producenta Harveyho Weinsteina, a přerostla v širší společenskou změnu. V reakci na tento fenomén se vůbec poprvé v dějinách dočkaly modelky na nynějším newyorském týdnu módy převlékacích kabinek. Atraktivní hostesky zmizí od příštího měsíce nadobro ze závodů formule 1, stejně jako z profesionálních turnajů v šipkách. A třeba Kanada v boji za genderovou vyváženost změnila i text své hymny.

Část amerických právních expertů dokonce naznačuje, že bude v reakci na nynější společenskou atmosféru nutné zařadit do firemní kultury povinné kurzy, a to napříč profesní hierarchií a všemi obory. Něco jako školení o bezpečnosti práce, ale zaměřené na prevenci sexuálního obtěžování.

Společnosti mění svá interní pravidla

Mezi společnosti, které takovéto kurzy nebo alespoň nějakou formu osvěty už zavedly, patří třeba televizní stanice Fox News a NBC nebo nadnárodní dopravní kolos Uber. V reakci na množící se obvinění ze sexuálního obtěžování i na konto zákonodárců rozhodl o povinných školeních loni v listopadu také Kongres.

Zvláště americká společnost víc než kdy dříve hledí pod lupou zejména na vztahy na pracovišti. Některé společnosti v USA již kvůli tomu změnily svá interní pravidla.

Jak se nechal pro stanici PBS před časem slyšet Jonathan Segal, právník, který vede takto zaměřená školení pro řídící pracovníky ve firmách, poptávka po nich od začátku Weinsteinovy aféry vzrostla asi o polovinu.

Ostatně, jak ukazují aktuální události z New Yorku, v opačném případě se vystavují zaměstnavatelé riziku, že se budou zpovídat před soudem. Newyorský generální prokurátor Eric Schneiderman v neděli oficiálně podal u soudu podnět k zahájení stíhání nejen samotného Harveyho Weinsteina, ale i vrcholného vedení jím založené produkční společnostiThe Weinstein Company včetně jeho bratra a spoluzakladatele firmy. A to navzdory tomu, že se společnost od Weinsteina, donedávna jednoho z nejmocnějších mužů filmového průmyslu, veřejně distancovala a vyloučila ho ze správní rady.

Stížnosti na producentovo chování mu vedení předávalo

Stalo se tak poté, co se na adresu 65letého producenta v říjnu začala množit nařčení z obtěžování či přímo znásilnění. Výčet žen, které Weinsteina dosud obvinily, čítá již přes pět desítek jmen, včetně hollywoodských hvězd první kategorie: Angeliny Jolie, Gwyneth Paltrowové, Salmy Hayekové nebo Umy Thurmanové.

Vedení firmy, již založil Weinstein v roce 2005 se svým mladším bratrem Robertem, nyní čelí stíhání za to, že navzdory důkazům o producentově nevhodném chování nepodniklo žádné kroky a nebylo schopné před ním ochránit zaměstnance.

Žaloba navazující na čtyřměsíční vyšetřování uvádí hned několik příkladů. E-mail jedné z asistentek společnosti, která si v něm stěžovala na Weinsteinův nepatřičný přístup k ní, vedení společnosti bez prošetření dál přeposlalo samotnému producentovi. Obžaloba pracuje s tím, že Weinstein také slovně hrozil některým zaměstnancům zabitím. Pro poškozené žádá prokurátor blíže neupřesněné odškodné.

Žaloba se pro The Weinstein Company, stojící za řadou úspěšných snímků, stala ranou hned dvakrát. Na poslední chvíli totiž zhatila i její plánovaný prodej. Firma je na pokraji bankrotu.

Senátoři si raději berou na schůzky garde

Jak ale také v souvislosti s nynějším bojem proti sexuálnímu obtěžování a sexismu zaznívá, může se nepříjemně obrátit i proti samotným ženám. Některé z nich si již stěžují, že vypjatá společenská atmosféra a obavy mužů z možného křivého nařčení ze sexuálního obtěžování je vedou k nevídaným preventivním krokům. Jak se třeba před časem nechala pro list The Miami Herald slyšet floridská lobbistka Jennifer Greenová, mnozí muži se s ní mezi čtyřma očima už potkávat raději vůbec nechtějí a na setkáních vyžadují přítomnost svých poradců nebo někoho třetího.

„Ptala jsem se jednoho ze senátorů, proč potřebuje garde. Cítíte se snad se mnou nepatřičně?“ interpretovala jedno z nedávných setkání deníku.

„Víte, za zavřenými dveřmi může kdokoli říct cokoli,“ dostalo se jí prý odpovědi s jasnou narážkou na nynější vyostřenou atmosféru na Floridě.

Podle Greenové si tak lze zcela oprávněně představit situaci, kdy dostanou přednost její mužští konkurenti jen kvůli obavám z možných křivých nařčení. „Mám pocit, že se my, ženy, profesně vracíme tak 20 let nazpátek,“ kritizuje lobbistka dění ve společnosti.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.