28. ledna 2018 8:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Miliardář Wynn opustil vedení republikánů kvůli sexuální aféře, obvinění odmítá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Americký miliardář Steve Wynn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký miliardář Steve Wynn | foto: Reuters

WASHINGTON Americký miliardář Steve Wynn v sobotu rezignoval na pozici ve vedení Republikánské strany. Majitel řetězce kasin opustil místo finančního šéfa celostátního výboru republikánů (RNC) kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování. Šestasedmdesátiletý magnát, který je významným republikánským sponzorem, obvinění odmítá jako „směšná“.

Wynnův krok byl reakcí na páteční článek listu Wall Street Journal (WSJ), podle něhož obtěžoval masérky a přinutil k sexuálnímu styku jednu ze svých zaměstnankyň. Na jeho nepřípustné chování si podle deníku stěžovalo množství žen, které pro něj pracovaly či pracují.

Wynn jejich obvinění odmítl a prohlásil, že za aférou stojí jeho bývalá žena, která se jej prý snaží veřejně zostudit. Miliardář se s ní již sedm let soudí o rozvodové finanční vyrovnání.

„Podnět k těmto obviněním je souvislým dílem mé bývalé ženy Elaine Wynnové, s níž nyní máme hrozný a nechutný soudní spor,“ uvedl Wynn v prohlášení rozeslaném médiím.

Odhalení se ihned chopili demokraté, kteří byli na podzim pod palbou konkurenční strany za to, že přijímají finanční dary od hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, jehož ze sexuálního obtěžování obvinilo množství hereček, které stály u zrodu současné kampaně upozorňující v bezprecedentní šíři na nepřípustné či nevhodné chování mužů vůči ženám.

Republikáni se v pátek nechtěli k obviněním vyjadřovat, o den později již po tlaku opozice šéfka RNC Ronna McDanielová oznámila, že vedení strany přijalo Wynnovu rezignaci.

Magnát, jehož jmění odhaduje časopis Forbes na 3,5 miliardy dolarů (71,4 miliardy korun), vlastní řadu kasin a zábavních podniků v Las Vegas.

WSJ založil článek o něm na rozhovorech s mnoha ženami, které pracovaly či pracují v jeho podnicích. K sexuálnímu obtěžování podle nich docházelo pravidelně a některé se před Wynnem cíleně ukrývaly či hledaly výmluvy, aby s ním nemusely zůstat o samotě. List na základě soudních dokumentů uvedl, že Wynn zaplatil jedné manikérce 7,5 milionu dolarů jako vyrovnání poté, co jej obvinila, že ji přinutil k sexuálnímu styku.

ČTK
  • 2Diskuse