Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Mezi oběťmi teroristického útoku je nejméně 30 Britů. Útočník měl podle policie pomocníky

Blízký východ

  7:14
TUNIS - Pachatele pátečního atentátu v Tunisku bylo možné zastavit dříve, pokud by ochranka hotelu včas informovala místní policii. V rozhovoru poskytnutém v neděli místnímu rádiu Mosaique FM to uvedl tuniský ministr vnitra Muhammad Nadžím Gharsallí. Při útoku v turistickém letovisku v Súse zahynulo 39 lidí, včetně samotného atentátníka. Podle BBC bylo mezi mrtvými nejméně 30 britských turistů. Češi podle všeho mezi oběťmi nejsou.

Lidé pokládají na pláž květiny za oběti teroristického útoku. foto: Reuters

Policie je přesvědčena, že útočník sice vraždil sám, ale pomáhalo mu víc lidí. „Jsme si jistí, že další pomáhali, ale neúčastnili se. Zúčastnili se nepřímo,“ řekl podle agentury AP mluvčí ministerstva vnitra Muhammad Alí Arúí, podle něhož byl zatím vyslýchán vrahův otec a několik dalších osob.

Agentura DPA ale napsala, že otec se v rozhovoru poskytnutém stanici ARD od zločinu svého potomka důrazně distancoval. „Jen Bůh ví, co mého syna k tomuto jednání vedlo. Nevychovával jsem ho k tomu, aby zabíjel lidi,“ řekl.

K teroristickým útokům v Tunisku se přihlásil Islámský stát. Země povolá své zálohy

Ministr vnitra Gharsallí předtím v radiu Mosaique FM poukázal na to, že lepší koordinace bezpečnostních složek mohla zajistit rychlejší zásah policie a dřívější zabití mladého atentátníka Sajfaddína Rizkího. Pokud by ochranka hotelu včas přivolala pomoc, mohlo být podle něj méně obětí na životech.

„Na ochranu hotelů a turistů uvolníme tisíc ozbrojených policistů,“ uvedl rovněž ministr. V ulicích Súsy nyní hlídkují stovky tuniských policistů. Premiér Habíb Síd už v sobotu informoval, že v rámci bezpečnostních opatření Tunisko uzavře kolem 80 radikálních mešit mimo kontrolu státních úřadů, zakročí proti stranám a spolkům, jež nedodržují ústavu, a povolá do aktivní služby také záložníky.

Ministr cestovního ruchu v neděli označil páteční atentát za katastrofu pro toto odvětví, které tvoří asi sedm procent hrubého domácího produktu země. Od pátku zemi podle jeho odhadu opustilo už asi 3000 turistů.

Podle svědků vypadal atentátník jako turista, který přišel na pláž, a nevyvolal tak u ochranky hotelu žádné podezření. Zbraň údajně schovával pod slunečníkem. Na turisty začal nejdříve střílet na pláži a později prošel kolem bazénu do hotelu Riu Imperial Marhaba. Zaměstnankyně přepadeného hotelu podle agentury AP řekla, že útočník při systematickém vraždění použil kromě automatické zbraně také granáty. Přivolaná policie nakonec střelce zneškodnila na místě útoku.

Útočník mohl být zastaven, říká tuniský ministr. Británie varuje před dalšími útoky

Útočník Sajfaddín Rizkí pocházel podle dosavadních informací úřadů z chudé provincie Siljána, která leží na západ od metropole Tunisu. Narodil se v roce 1992 a studoval ve městě Kajruván. Město Súsa podle místního tisku znal, protože tu jednou pracoval. Policie o něm až do atentátu neměla žádné záznamy. Nikdy prý ani nevycestoval z Tuniska do zahraničí.

Obyvatelé pobřežního města Súza v Tunisku donesli na pláž na památku obětí...
Žena drží své dítě vedle zapálených svící za oběti teroristického útoku v...

V sobotu se k odpovědnosti za útok přihlásila radikální islamistická organizace Islámský stát (IS), která ovládá rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii a skupiny extremistů, které jsou jí loajální, působí v řadě zemí Blízkého východu a severní Afriky.

Autor: