Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Tribunál v Haagu vydal zatykač na Putina, obvinil ho z válečných zločinů

Svět

  16:20aktualizováno  20:41
Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. Obvinil jej z válečných zločinů spáchaných na Ukrajině. Zatykač vydal i na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovovou. Rusko jurisdikci ICC neuznává.

Soud zahájil jejich stíhání kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Soudci usoudili, že existují „opodstatněné důvody domnívat se, že každý podezřelý nese odpovědnost za válečný zločin nezákonné deportace populace a nezákonného přesunu obyvatelstva z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruské federace,“ uvádí list The Guardian. Podle soudu tím způsobili újmu ukrajinským dětem.

„Zločiny byly údajně na ukrajinském okupovaném území páchány nejpozději od 24. února 2022. Existují opodstatněné důvody domnívat se, že prezident Putin za ně osobně nese odpovědnost,“ stojí v prohlášení soudu.

Původně soudci zvažovali, že zatykače budou tajné. Rozhodli se ale, že bude lepší, když budou známy veřejnosti. Soudci tím chtějí zabránit páchaní dalších zločinů.

Guardian cituje nejmenované zdroje z ICC, podle kterých „cestovní možnosti ruského prezidenta se staly extrémně limitovanými“, protože nyní mu hrozí zadržení. Podle zdroje je proto velmi nepravděpodobné, že šéf Kreml jel po nějaké země, která momentálně podporuje Ukrajinu. Stále ale může ale do Číny, která není signatářem Římského statutu, na základě kterého ICC vznikl.

Staráme se o naše děti, řekla Lvová-Bělovová

„Je skvělé, že mezinárodní společenství ocenilo tuto práci na pomoc dětem naší země: že my je nenecháme ve válečných zónách, že je bereme odtud, že pro ně vytváříme dobré podmínky, že je obklopujeme láskou pečujících lidí,“ reagovala na rozsudek Lvová-Bělovová. Moskva k Rusku minulý rok připojila čtyři okupované ukrajinské oblasti, Západ ani Kyjev anexi neuznává.

Moskva neskrývá, že ukrajinské děti do Ruska převádí. Tvrdí ale, že se nedopouští žádných zločinů, ale činí tak v zájmu opuštěných dětí. Ruské televize zveřejňují příběhy údajných úspěšných adopcí ukrajinských dětí ruskými rodinami, které jsou k těmito kroku vybízeny i finančními odměnami. Jednou takovou adopcí se veřejně chlubila právě zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí.

Podle Ukrajinců ale Rusové násilně odtrhávají děti, aby je z nich vychovali Rusy. Některé unesené děti popisují, že v převýchovných táborech je nutí přejímat ruskou národnost a zbavit se té ukrajinské. Podle Kyjeva Rusko cíleně snaží o genocidu Ukrajinců.

Hlavní prokurátor ICC Karim Khan, který podle Reuters od února 2022 čtyřikrát navštívil Ukrajinu, řekl, že z ukrajinského území byly do ruských sirotčinců a dětských domovů odvezeny stovky dětí. „Domníváme se, že mnoho z nich bylo poté předáno k adopci v Rusku,“ řekl Khan.

Kreml od začátku invaze odmítá, že by se na Ukrajině válečných zločinů dopouštěl. Mezinárodní i ukrajinští vyšetřovatelé i neziskové organizace a média však už od prvních dnů konfliktu shromažďují přesvědčivé důkazy o zvěrstvech ruské armády. Kancelář ukrajinského generálního prokurátora uvádí, že má zprávy o více než 74 000 případech ruských zločinů spáchaných na Ukrajině.

Rusko zuří, Ukrajina je vděčná

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na oznámení z Haagu reagovala prohlášením, že „Rusko není součástí Římského statutu a tudíž vůči tomuto soudu nemá žádné závazky.“ „Rozhodnutí vydat zatykač na prezidenta Putina nemá vůbec žádný význam,“ řekla Zacharovová podle agentury Reuters. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova rozhodnutí ICC nemá právní základ a je „nehorázné a nepřijatelné“.

Postup soudu uvítali ukrajinští představitelé. Jsem vděčný za zásadovost a ochotu postavit před soud ty, kteří jsou vinni, reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zelenskyj na sociální síti telegram o odvážení ukrajinských dětí napsal, že „bez rozkazu nejvyššího vůdce teroristického státu by takovou zločinnou operaci nebylo možné provést“.

„Oddělování dětí od rodin, odebírání jakékoli možnosti kontaktovat své příbuzné, ukrývání dětí na ruském území – to vše je evidentně ruská státní politika, státní rozhodnutí, státní zlo... jsem vděčný týmu Karima Khana za zásadovost a ochotu postavit před soud ty, kteří jsou vinni,“ napsal ukrajinský prezident.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak podle Reuters prohlásil, že zatykač na Putina „je jen začátek“, a ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin rozhodnutí označil za „historické“.

Evropa rozhodnutí soudu oceňuje

Též české ministerstvo zahraničí vítá, že Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a že tak učinil v krátké době. „Putin je bezpochyby odpovědný za válečné zločiny a za zločin agrese a má stát před soudem. Velmi vítáme, že ICC k tomuto kroku přistoupil, a oceňujeme, že to zvládl v tak krátké době,“ uvedl šéf české diplomacie Jan Lipavský.

Podle šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella rozhodnutí soudu je jen začátkem pohnání Ruska k odpovědnosti za „zločiny a krutosti“ páchané na Ukrajině „Toto je důležité rozhodnutí pro spravedlnost ve světě i pro lidi na Ukrajině. Je to pouhý počátek procesu, který přivede Rusko a jeho vedení k odpovědnosti za zločiny a zvěrstva páchaná na Ukrajině. Beztrestnost nemůže existovat,“ citovala Borrella agentura AFP.

Krok blíže ke dni zúčtování,“ napsala estonská premiérka Kaja Kallasová. Podle ní ICC zatykačem na Putina vysílá historický signál. „Připomeňte si, že nikdo není imunní, dokonce ani hlavy států. Ruský režim bude hnán k odpovědnosti.“

Litevská premiérka Ingrid Šimonytéová na twitteru napsala, že je „pyšná, že vyšetřování situace na Ukrajině bylo zahájeno z podnětu Litvy 28. února 2022“.

Mluvčí polské vlády Piotr Müller podle Reuters řekl, že jde „o důležité rozhodnutí soudu, které poukazuje na válečné zločiny“. „Putin je v čele své (válečné) mašinérie a měl by být souzen jako válečný zločinec po boku těch, kteří přímo i nepřímo vykonávají barbarské válečné činy,“ uvedl Müller.

O záměru ICC zahájit stíhání ve dvou případech v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu informoval již dříve tento týden americký deník The New York Times, podle kterého se stíhání mělo týkat i ruských útoků na ukrajinskou civilní infrastrukturu.

ICC soudí jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Uznává ho přes 120 zemí, na jeho jurisdikci kromě Ruska nepřistupují například ani Spojené státy. Návrhy na zahájení procesu může podávat stát, jehož se případ týká, žalobce tribunálu nebo Rada bezpečnosti OSN.

Autoři: ,

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...