18. dubna 2019 18:01, aktualizováno  20:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americké ministerstvo zveřejnilo Muellerovu zprávu. Mám dobrý den, reagoval Trump

Prezident Trump si užívá potlesk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump si užívá potlesk. | foto: Reuters

WASHINGTON Ministerstvo spravedlnosti USA ve čtvrtek zveřejnilo zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se věnoval vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Některé pasáže dokumentu jsou začerněné. Podle agentury AP se ve zprávě mimo jiné píše, že se prezident pokusil nad vyšetřováním získat kontrolu a že usiloval o Muellerův konec v čele vyšetřovacího týmu. Zpráva nečiní závěr, že se prezident dopustil trestného činu, ale ani ho neospravedlňuje. Šéf Bílého domu na zveřejnění zprávy reagoval slovy, že má dnes dobrý den.

Více než čtyřsetstránkovou zprávu zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti na svém serveru. Předtím ji ministr William Barr dal k dispozici také Kongresu USA. Jak ministerstvo avizovalo, jsou některé pasáže začerněné. Měly by to být části související s utajovanými skutečnostmi či se třetími osobami, které neměly k vyšetřování přímý vztah. 

Americký ministr spravedlnosti.
Ministr spravedlnosti na čtvrteční tiskové konferenci.

‚Nemělo by se to už nikdy stát‘

Podle agentury AP zpráva mimo jiné odhaluje, že se Trump opakovaně pokusil získat nad vyšetřováním ruské kauzy kontrolu. Mueller se zmiňuje o deseti incidentech, které prověřoval jako možné bránění průchodu spravedlnosti. Je mezi nimi například vyhazov tehdejšího šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho v roce 2017. Podle zprávy existuje „množství důkazů“, že Comeyho z čela FBI odvolal Trump kvůli jeho „neochotě veřejně uvést, že prezident osobně není vyšetřován“.

Dalším z incidentů popisovaných ve zprávě je údajná snaha prezidenta přesvědčit bývalého šéfa své předvolební kampaně Paula Manaforta, aby nespolupracoval s vyšetřovateli.

Podle zprávy Trump také nařídil v červnu 2017 svým podřízeným, aby se pokusili zbavit zvláštního vyšetřovatele Muellera. Poradce Don McGahn, který měl Muellera obvinit ze střetu zájmů, to ale podle zprávy odmítl. Právě neochota Trumpových spolupracovníků plnit jeho příkazy a zasahovat do vyšetřování byla podle Muellerovy zprávy příčinou, proč byly Trumpovy pokusy o zásahy „většinou neúspěšné“.

Podle zprávy měl Trump z Muellerova vyšetřování obavy. Když mu tehdejší ministr spravedlnosti Jeff Sessions oznámil, že bude zahájeno, prezident údajně prohlásil: „Proboha. To je hrozné. To je můj konec v úřadu prezidenta. Jsem v prdeli.“

Na schůzku s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou v červnu 2016 šli členové Trumpova týmu včetně jeho syna Donalda, zetě Jareda Kushnera a šéfa kampaně Manaforta podle zprávy s nadějí, že jim Rusové v kampani pomohou. Ti ovšem žádné užitečné informace neposkytli. Zpráva zároveň uvádí, že neexistuje důkaz, že by Trump o schůzce předem věděl.

‚Bránil průchodu spravedlnosti’

Setkání Trumpa s tehdejším ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem v dubnu a červenci 2016 byla podle zprávy „krátká, veřejná a nevýznamná“.

K otázce, zda uzavřel Trump během kampaně tajnou dohodu s Ruskem, zpráva uvádí, že se vyšetřovatelům podařilo „identifikovat četná spojení mezi jednotlivci s vazbami na ruskou vládu a jednotlivci spojenými s Trumpovou kampaní, důkazy nejsou ale dostatečné pro obvinění z trestného činu“.

V Muellerově zprávě se dále mimo jiné píše, že vyšetřovatelé byli nespokojeni s písemnými odpověďmi, které dostali od Trumpa, rozhodli se ale, že si jej nepředvolají. Obávali se totiž zdlouhavé právní bitvy.

V závěrech zprávy se uvádí, že není možné jasně říct, že se prezident Donald Trump dopustil bránění průchodu spravedlnosti. „Pokud bychom po důkladném vyšetřování faktů nabyli přesvědčení, že se prezident jasně nedopustil bránění průchodu spravedlnosti, uvedli bychom to... nejsme ale schopni tento soud vynést,“ stojí ve zprávě. „A proto tato zpráva sice nedospívá k závěru, že prezident spáchal trestný čin, ale ani ho neospravedlňuje,“ píše se v textu.

Trump na akci pro veterány krátce po zveřejnění Muellerovy zprávy uvedl, že má dnes dobrý den. Znovu popřel, že by během kampaně před prezidentskými volbami v roce 2016 jakkoli spolupracoval s Rusy. „Tato kachna, to by se nemělo už nikdy stát žádnému prezidentovi,“ uvedl.

Prezidentův právní tým, jehož členy jsou mimo jiné Rudy Giuliani či Jay Sekulow, označili výsledky vyšetřování za „prezidentovo naprosté vítězství“. „Je jasné, že nedošlo k žádnému trestnému činu,“ uvedli v prohlášení.

Zpráva: Muellerovo jmenování Trump považoval za svůj konec

Trump považoval jmenování zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera před dvěma lety za začátek konce svého působení ve funkci prezidenta USA. 

V okamžiku Muellerova jmenování, 17. května 2017, se podle zprávy Trump právě v Bílém domě radil s tehdejším ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem a dalšími spolupracovníky o výběru nového ředitele Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI). Během schůzky se o Muellerově jmenování dozvěděl nejprve Sessions, který novinku sdělil prezidentovi.

"Prezident se svalil do křesla a řekl: 'Proboha. To je hrozné. To je můj konec v úřadu prezidenta. Jsem v prdeli'," uvádí Muellerova zpráva s odvoláním na poznámky jednoho z účastníků schůzky v Oválné pracovně.

Hněv si prezident podle zprávy vylil na ministrovi spravedlnosti. "Jak jsi to mohl dopustit, Jeffe?" řekl podle zprávy Sessionsovi a dodal, že ho ministr zklamal.

Jeff Sessions, který na svou funkci ministra rezignoval loni v listopadu, si podle zprávy vybavil, že mu prezident vyčetl, že jeho úkolem bylo jej "ochraňovat". "To je nejhorší věc, jaká se mi kdy stala," komentoval podle zprávy Trump novinku o Muellerově zprávě.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.