Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ministr hájí postoj Řecka k protiruským sankcím, Rusové Řekům tleskají

Noví řečtí ministři, předseda vlády Alexis Tsipras zcela vpravo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noví řečtí ministři, předseda vlády Alexis Tsipras zcela vpravo. | foto: ČTK

ATÉNY Nový řecký ministr financí ve čtvrtek odmítl spekulace o tom, že by výhrady Atén vůči ukrajinské politice Evropské unie mohly vést k řeckému vetu protiruských sankcí. Ministr Janis Varufakis na svém blogu napsal, že média stanovisko vlády premiéra Alexise Tspirase zkreslila. Prokremelští ruští politologové pějí na adresu Řeků chválu.

Nová řecká vláda levicového premiéra Alexise Tsiprase se v úterý distancovala od kritiky EU vůči zhoršující se krizi na Ukrajině a od příprav dalších možných sankcí proti Rusku. Atény si šéfce zahraniční politiky Evropské unie Federice Mogheriniové postěžovaly, že nebyly konzultovány ohledně unijního prohlášení odsuzujícího rostoucí krizi na Ukrajině. Vláda v Aténách k tomu souhlas prý nedala.

Nová řecká vláda na skupinovém snímku. Premiér Alexis Tsipras uprostřed (spodní...

Nová řecká vláda na skupinovém snímku. Premiér Alexis Tsipras uprostřed (spodní...

Podle pátečního tvrzení Varufakise výhrady Atén směřovaly vůči nedostatku konzultací na půdě EU a nebyly namířeny proti sankcím samotným. Řecké ministerstvo zahraničí odmítlo na žádost novinářů „nedorozumění“ komentovat.

Nikdo se nás neptal

Varufakis napsal, že řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias v úterý kolegům v kabinetu řekl, že se doslechl o zprávách, podle nichž bylo stanovisko o protiruských sankcích schváleno jednomyslně. „Řecké vlády se nikdo neptal. Takže problém zřetelně není v tom, zda naše vláda s novými sankcemi proti Rusku souhlasí či ne. Problém je v tom, že s naším stanoviskem se automaticky počítá, aniž by se nás kdokoli zeptal,“ uvedl ministr financí.

K TÉMATU:

Jak píše agentura Reuters, názory jeho vládních kolegů jsou ale jiné. Ministr energetiky Panajotis Lafazanis prohlásil, že Atény jsou proti sankcím a „žádné rozpory s Ruskem nemají“. Sám premiér Tsipras se v den svého zvolení setkal s ruským velvyslancem.

Šéf Evropského parlamentu Martin Schulz, který je ve čtvrtek očekáván v Aténách, poradil Řecku zavrhnout obojakou hru. „Nemůžete na jedné straně žádat o evropskou solidaritu jako to dělá pan Tsipras, a pak jako první oficiální krok rozbít jednotné evropské stanovisko,“ řekl Schulz v německé televizi.

Ruský potlesk

Z řad ruských politologů zaznívají na adresu Řeků pochvalné hlasy. Podaří-li se Řecku s rozhodující podporou Ruska postavit se Evropské unii, umožní to i Čechům a Slovákům lépe hájit národní zájmy před „bruselskými žraloky“, prohlásil v rozhovoru s ruskou televizní stanicí Cargrad ředitel moskevského Ústavu pro strategická studia Leonid Rešetnikov.

Nový řecký premiér. Alexis Tsipras slibuje balkánské zemi cestu ven z krize....

Nový řecký premiér. Alexis Tsipras slibuje balkánské zemi cestu ven z krize....

Evropská unie má v řeckém premiérovi Alexisi Tsiprasovi krajně nepohodlného partnera, který bude bruselským byrokratům vážně komplikovat život, řekl politolog. Sám Tsipras ale má málo možností realizovat takovou politiku. „Ruský faktor se proto musí stát rozhodujícím. Pro lidi v Řecku, Srbsku, Bulharsku, Česku a na Slovensku bude pak mnohem snazší hájit národní zájmy před bruselskými žraloky,“ konstatoval Rešetnikov. „Musíme doufat, že se Řecko, země s pravoslavnou tradicí, vrátí ke kořenům. Jen na takové cestě bude zajištěna jeho životaschopnost,“ soudí ruský vědec.

„Pokud se ale Tsipras skutečně odhodlá k odchodu z eurozóny nebo dokonce Evropské unie, pak se bez podpory Ruska neobejde. Bojím se ale, že naše možnosti teď nejsou neomezené,“ upozornil Rešetnikov.

‚Rusko má spojence‘

Splní-li Tsipras své radikálně levicové sliby z volební kampaně, ovlivní to zásadně vztahy Řecka s Ruskem a celý život Evropské unie, řekl ruské televizi Valentin Katasonov z diplomatické akademie MGIMO. Řecko opustí přinejmenším eurozónu a Rusko bude muset Řecku pomoci a zajistit, aby země přežila, uvedl.

PSALI JSME:

S jeho názorem souhlasí ředitel Ruského ústavu politické sociologie Vjačeslav Smirnov, jehož komentář zveřejnil list Kommersant. „Opustí-li Řecko eurozónu, musí se rozhodnout: buď se bude dál orientovat na Evropu, anebo na Rusko. Pokud nová řecká vláda odmítne protiruské sankce, jednotná politika EU vůči Rusku se rozpadne,“ uvádí Smirnov. Brusel má ale podle něj páky, jak řecká stanoviska ovlivnit. Ani odchod z eurozóny proto nebude bez komplikací a je otázkou, zda to Řecko dokáže, uvedl.

Za „průkopníka evropského osvobození“ označuje novou řeckou vládu článek radikálního pravoslavného publicisty Israela Šamira otištěný v prokremelském deníku Izvestija. „Pravoslavná sestra Ruska prorazila obklíčení nepřátel, radujme se,“ napsal. Přichází obrat, konec neoliberálních dogmat. „Rusko má teď spojence v boji s mezinárodní finanční mafií, má spojence v odporu vůči Bruselu a Washingtonu. Itálie, Španělsko a za nimi i Francie uvidí světlo na konci tunelu a vydají se za Řeckem,“ předpovídá v komentáři Šamir.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...