Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Nová jaderná dohoda nebude, vzkázal Tumpovi Írán. Opřel se do USA

Svět

  14:46
TEHERÁN - Írán nebude se světovými mocnostmi znovu projednávat dohodu o svém jaderném programu, prohlásil ve čtvrtek íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. V prohlášení zveřejněném na internetovém kanálu YouTube rovněž kritizoval Spojené státy. Vypovězením dohody hrozí americký prezident Donald Trump.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. foto: Reuters

„Írán nebude znovu projednávat něco, co bylo odsouhlaseno před několika lety a bylo rovněž realizováno,“ uvedl Zaríf v pětiminutovém prohlášení. „Když to převedeme na trh s realitami, představte si, že si koupíte dům a přestěhujete tam svou rodinu, nebo ho zbouráte a vybudujete tam mrakodrap. Nemůžete přijít o dva roky později a snažit se znovu vyjednat si cenu,“ dodal.

Izrael se chystá na válku. Netanjahuovi díky novele stačí k jejímu vyhlášení souhlas ministra

K jaderné dohodě se ve čtvrtek vyjádřil i poradce íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího Alí Akbar Velájatí. Zopakoval, že pokud Spojené státy dohodu vypoví, Teherán od ní také odstoupí. Velájatí se již v minulosti nechal slyšet, že Írán nebude akceptovat žádné změny stávající jaderné dohody.

Jaderná dohoda se šesti státy

Írán uzavřel v roce 2015 jadernou dohodu se šesti mocnostmi, mezi nimiž byly USA, Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Americký prezident Trump však dlouhodobě hrozí, že dohodu vypoví.

V USA se uvolnění sankcí schvaluje každých 120 dní. Zda Spojené státy obnoví zmírnění hospodářských sankcí vůči Íránu, musí americký prezident tentokrát rozhodnout do 12. května. Trump ale nedávno naznačil, že USA od dohody odstoupí, pokud nebude upravena. Francouzský prezident Emmanuel Macron po nedávné návštěvě USA oznámil, že s americkým prezidentem jednal o možnosti rozšíření dohody, aby se vztahovala i na íránský balistický program. Írán ale opakovaně zdůraznil, že na žádnou jinou než současnou dohodu nepřistoupí.

Autor: