Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Jaderná dohoda není mrtvá.‘ Macron bude volat do Íránu, s Trumpem nesouhlasí ani Česko

Emmanuel Macron | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron | foto: Reuters

PEKING Íránští poslanci ve středu v reakci na úterní rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa vypovědět jadernou dohodu s Íránem spálili papírovou vlajku Spojených států. Předseda parlamentu Alí Larídžání řekl, že Írán teď už není dohodou vázán, a šéf parlamentního branného a zahraničního výboru prohlásil, že Írán zvýší výdaje na balistický raketový program.

Íránští zákonodárci uspořádali v budově parlamentu demonstraci proti rozhodnutí amerického prezidenta a při pálení vlajky provolávali smrt Americe. Spálili rovněž list papíru, který symbolizoval dohodu z roku 2015, kterou Írán podepsal se šesti mocnostmi. Přistoupil v ní výměnou za zmírnění protiíránských sankcí na omezení svého jaderného programu. Podle Trumpa ale dohoda byla neúčinná.

Heslo „Smrt Americe“ používají Íránci od islámské revoluce v roce 1979. Právě to Trump považoval za jeden za argumentů, proč od dohody ustoupit.

Larídžání prohlásil, že Trump rozumí pouze řeči síly, porušil mezinárodní dohodu a dostal USA do izolace. Úterní prohlášení amerického prezidenta označil za show a řekl, že Írán teď dohodu nemusí dodržovat. Předseda íránského parlamentu také zpochybnil Trumpovu duševní kapacitu, když řekl, že není dostatečná na to, aby se takovými věcmi mohl zabývat. 

Náčelník generálního štábu íránské armády Abdorrahím Músaví ve středu prohlásil, že vůbec největší chybou bylo zasednout s USA k jednacímu stolu a poskytnout Washingtonu legitimitu. Podle Músavího by krok Ameriky měl být lekcí pro Saúdskou Arábii, která se s USA sbližuje. Generál Mohammad Bákerí prohlásil, že Írán nebyl povinen dohodu podepsat a že „arogantní Amerika nedokáže ani stát za vlastním podpisem“. Velitel islámských revoluční gard Alí Džafarí prohlásil, že „se znovu otevřeně ukázalo, že Američané jsou surovci“. „Američanům nelze věřit při žádném vyjednávání a při sjednávání jakékoli dohody,“ řekl.

Šéf parlamentního branného a zahraničního výboru Aláaddín Borúdžerdí prohlásil, že Írán zvýší výdaje na raketový balistický program. Trump své předchozí hrozby o vypovězení dohody mimo jiné zdůvodňoval tím, že dohoda raketový program nezahrnuje. „Íránský raketový program se kvůli rozhodnutí Ameriky nezmění,“ řekl ve středu Borúdžerdí.

Íránský prezident Hasan Rúhání v úterý na Trumpovo oznámení reagoval ujištěním, že Írán se bude jadernou dohodou dále řídit, pokud se jejích cílů podaří dosáhnout ve spolupráci se zbylými účastníky, což jsou Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína. Tyto země si přejí dohodu zachovat.

Íránský tisk ve středu téměř bez výjimky o Trumpově rozhodnutí informoval. Noviny blízké reformátorským kruhům se snaží podpořit Rúháního. Podle deníku Asre Eghtesád se íránské diplomacii podařilo „otupit Trumpův meč“. Agentura IRNA označila Trumpa za „potížistu“. Konzervativní list Kejhán informoval slovy: „Trump roztrhal jadernou dohodu; je načase ji spálit!“ Rúhání ve své první reakci také upozornil, že Írán je schopen do několika týdnů znovu začít obohacovat uran „bez jakéhokoli omezení“, což dohoda zakazovala.

Češi považují dohodu za důležitou

K vypovězení jaderné dohody ze strany USA se už vyjádřilo i Ministerstvo zahraničních věcí ČR, které na svém Twitteru označilo dohodu za důležitou a sdílí prý znepokojení spojenců z íránského balistického programu.

09.května 2018 v 08:25, příspěvek archivován: 09.května 2018 v 09:03

1/2 ČR ve shodě s ostatními členskými státy EU považuje JCPOA za důležitý nástroj ke snižování rizika šíření jaderných zbraní a denuklearizace regionu, které hodlá ČR ve spolupráci s partnery i nadále prosazovat..

09.května 2018 v 08:25, příspěvek archivován: 09.května 2018 v 09:03

2/2..MZV ČR současně sdílí znepokojení spojenců z íránského balistického programu a aktivit, které nepřispívaji stabilizaci regionu. To jsou oblasti, kterými se mezinárodní společenství musí dále zabývat a urgentně řešit.

Francie věří, že dohodu zachrání

Francouzský ministr zahraničí  Jean-Yves Le Drian tvrdí, že jaderná dohoda s Íránem není mrtvá. Reagoval tak na úterní oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy dohodu opouštějí. Le Drian řekl, že prezident Emmanuel Macron se ve středu telefonicky spojí s íránským prezidentem Hasanem Rúháním a vyzve ho, aby Írán dohodu nevypovídal.

Le Drian zdůraznil, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která dohlíží na dodržování podmínek dohody v Íránu, ve svých zprávách konstatovala, že Írán podmínky plní.

Le Drian také řekl, že dohoda z roku 2015 není mrtvá a že je důležitá pro zachování stability v regionu. Ohlásil rovněž, že v pondělí se sejdou ministři zahraničí Francie, Německa a Británie s íránskými zástupci.

Francie je jedním ze signatářů dokumentu. Macron se pokoušel při své dubnové návštěvě Washingtonu Trumpa přesvědčit o smysluplnosti dohody, ale po jednání s ním řekl, že je americký prezident zřejmě rozhodnut dohodu vypovědět.

Francie navrhla vyjednat s Íránem širší dohodu a zahrnout do ní také balistické rakety, jejichž testy jsou zdrojem pochybností o íránských vojenských úmyslech.

Podle Pekingu by všechny strany měly dohodu dodržet

Jaderná dohoda s Íránem není po Trumpově vypovězení mrtvá, řekl šéf francouzské diplomacie. Francouzský prezident Emmanuel Macron bude telefonicky jednat s prezidentem Rúháním.

Čínský zmocněnec pro záležitosti Blízkého východu Kung Siao-šeng řekl, že všechny zúčastněné strany by měly dodržovat dohodu o íránském jaderném programu a k řešení sporu použít dialog a jednání. Informovala o tom ve středu agentura Nová Čína. Samotný Írán zatím hodlá dohodu dodržovat, ale konečné rozhodnutí podle něj bude záviset na postojích ostatních smluvních stran.

Citovaný čínský představitel se podle agenturní zprávy k záležitosti vyjádřil v úterý v Teheránu po setkání s íránskými činiteli. Novinářům řekl, že Čína je ochotna posílit spolupráci se všemi stranami jaderné dohody s Íránem.

Podle Trumpa je smlouva neúčinná, neboť mimo jiné nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Cílem smlouvy přitom bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí.Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že se rozhodl jednostranně odstoupit od mezinárodní dohody s Íránem z roku 2015. Tehdy ji uzavřely s Íránem Spojené státy pod vedením prezidenta Baracka Obamy, dalších pět světových mocností - Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko - a Evropská unie.

Íránský prezident Hasan Rúhání vzápětí řekl, že jeho země bude dohodu přesto dál dodržovat a bude spolupracovat s jejími zbylými účastníky, tedy především se zeměmi Evropské unie. Francie, Británie a Německo daly najevo, že litují Trumpova rozhodnutí. Brusel zdůraznil, že jaderná dohoda funguje a EU je rozhodnutá ji udržet.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve středu na Twitteru napsal, že Teherán bude zatím dohodu dodržovat, ale konečné rozhodnutí závisí na ostatních smluvních stranách. Poznamenal, že na pokyn prezidenta Rúháního nejdřív zahájí kyvadlovou diplomacii.

Znepokojení nad rozhodnutím Spojených států odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem vyjádřilo i slovenské ministerstvo zahraničí. Slovensko podle ministerstva zahraničí dlouhodobě podporuje zmiňovanou dohodu a spolupracuje s partnery v Evropské unii s cílem, aby tento dokument byl zachován. 

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...