Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Jaderná dohoda není mrtvá.‘ Macron bude volat do Íránu, s Trumpem nesouhlasí ani Česko

Svět

  7:53aktualizováno  10:46
PEKING - Íránští poslanci ve středu v reakci na úterní rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa vypovědět jadernou dohodu s Íránem spálili papírovou vlajku Spojených států. Předseda parlamentu Alí Larídžání řekl, že Írán teď už není dohodou vázán, a šéf parlamentního branného a zahraničního výboru prohlásil, že Írán zvýší výdaje na balistický raketový program.

Emmanuel Macron foto: Reuters

Íránští zákonodárci uspořádali v budově parlamentu demonstraci proti rozhodnutí amerického prezidenta a při pálení vlajky provolávali smrt Americe. Spálili rovněž list papíru, který symbolizoval dohodu z roku 2015, kterou Írán podepsal se šesti mocnostmi. Přistoupil v ní výměnou za zmírnění protiíránských sankcí na omezení svého jaderného programu. Podle Trumpa ale dohoda byla neúčinná.

Donald Trump oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem

Heslo „Smrt Americe“ používají Íránci od islámské revoluce v roce 1979. Právě to Trump považoval za jeden za argumentů, proč od dohody ustoupit.

Larídžání prohlásil, že Trump rozumí pouze řeči síly, porušil mezinárodní dohodu a dostal USA do izolace. Úterní prohlášení amerického prezidenta označil za show a řekl, že Írán teď dohodu nemusí dodržovat. Předseda íránského parlamentu také zpochybnil Trumpovu duševní kapacitu, když řekl, že není dostatečná na to, aby se takovými věcmi mohl zabývat. 

Náčelník generálního štábu íránské armády Abdorrahím Músaví ve středu prohlásil, že vůbec největší chybou bylo zasednout s USA k jednacímu stolu a poskytnout Washingtonu legitimitu. Podle Músavího by krok Ameriky měl být lekcí pro Saúdskou Arábii, která se s USA sbližuje. Generál Mohammad Bákerí prohlásil, že Írán nebyl povinen dohodu podepsat a že „arogantní Amerika nedokáže ani stát za vlastním podpisem“. Velitel islámských revoluční gard Alí Džafarí prohlásil, že „se znovu otevřeně ukázalo, že Američané jsou surovci“. „Američanům nelze věřit při žádném vyjednávání a při sjednávání jakékoli dohody,“ řekl.

Šéf parlamentního branného a zahraničního výboru Aláaddín Borúdžerdí prohlásil, že Írán zvýší výdaje na raketový balistický program. Trump své předchozí hrozby o vypovězení dohody mimo jiné zdůvodňoval tím, že dohoda raketový program nezahrnuje. „Íránský raketový program se kvůli rozhodnutí Ameriky nezmění,“ řekl ve středu Borúdžerdí.

Íránský prezident Hasan Rúhání v úterý na Trumpovo oznámení reagoval ujištěním, že Írán se bude jadernou dohodou dále řídit, pokud se jejích cílů podaří dosáhnout ve spolupráci se zbylými účastníky, což jsou Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína. Tyto země si přejí dohodu zachovat.

Íránský tisk ve středu téměř bez výjimky o Trumpově rozhodnutí informoval. Noviny blízké reformátorským kruhům se snaží podpořit Rúháního. Podle deníku Asre Eghtesád se íránské diplomacii podařilo „otupit Trumpův meč“. Agentura IRNA označila Trumpa za „potížistu“. Konzervativní list Kejhán informoval slovy: „Trump roztrhal jadernou dohodu; je načase ji spálit!“ Rúhání ve své první reakci také upozornil, že Írán je schopen do několika týdnů znovu začít obohacovat uran „bez jakéhokoli omezení“, což dohoda zakazovala.

Češi považují dohodu za důležitou

K vypovězení jaderné dohody ze strany USA se už vyjádřilo i Ministerstvo zahraničních věcí ČR, které na svém Twitteru označilo dohodu za důležitou a sdílí prý znepokojení spojenců z íránského balistického programu.

09.května 2018 v 08:25, příspěvek archivován: 09.května 2018 v 09:03

1/2 ČR ve shodě s ostatními členskými státy EU považuje JCPOA za důležitý nástroj ke snižování rizika šíření jaderných zbraní a denuklearizace regionu, které hodlá ČR ve spolupráci s partnery i nadále prosazovat..

09.května 2018 v 08:25, příspěvek archivován: 09.května 2018 v 09:03

2/2..MZV ČR současně sdílí znepokojení spojenců z íránského balistického programu a aktivit, které nepřispívaji stabilizaci regionu. To jsou oblasti, kterými se mezinárodní společenství musí dále zabývat a urgentně řešit.

Francie věří, že dohodu zachrání

Francouzský ministr zahraničí  Jean-Yves Le Drian tvrdí, že jaderná dohoda s Íránem není mrtvá. Reagoval tak na úterní oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy dohodu opouštějí. Le Drian řekl, že prezident Emmanuel Macron se ve středu telefonicky spojí s íránským prezidentem Hasanem Rúháním a vyzve ho, aby Írán dohodu nevypovídal.

Le Drian zdůraznil, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která dohlíží na dodržování podmínek dohody v Íránu, ve svých zprávách konstatovala, že Írán podmínky plní.

Le Drian také řekl, že dohoda z roku 2015 není mrtvá a že je důležitá pro zachování stability v regionu. Ohlásil rovněž, že v pondělí se sejdou ministři zahraničí Francie, Německa a Británie s íránskými zástupci.

Francie je jedním ze signatářů dokumentu. Macron se pokoušel při své dubnové návštěvě Washingtonu Trumpa přesvědčit o smysluplnosti dohody, ale po jednání s ním řekl, že je americký prezident zřejmě rozhodnut dohodu vypovědět.

Francie navrhla vyjednat s Íránem širší dohodu a zahrnout do ní také balistické rakety, jejichž testy jsou zdrojem pochybností o íránských vojenských úmyslech.

Podle Pekingu by všechny strany měly dohodu dodržet

Jaderná dohoda s Íránem není po Trumpově vypovězení mrtvá, řekl šéf francouzské diplomacie. Francouzský prezident Emmanuel Macron bude telefonicky jednat s prezidentem Rúháním.

Čínský zmocněnec pro záležitosti Blízkého východu Kung Siao-šeng řekl, že všechny zúčastněné strany by měly dodržovat dohodu o íránském jaderném programu a k řešení sporu použít dialog a jednání. Informovala o tom ve středu agentura Nová Čína. Samotný Írán zatím hodlá dohodu dodržovat, ale konečné rozhodnutí podle něj bude záviset na postojích ostatních smluvních stran.

Citovaný čínský představitel se podle agenturní zprávy k záležitosti vyjádřil v úterý v Teheránu po setkání s íránskými činiteli. Novinářům řekl, že Čína je ochotna posílit spolupráci se všemi stranami jaderné dohody s Íránem.

Podle Trumpa je smlouva neúčinná, neboť mimo jiné nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Cílem smlouvy přitom bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí.Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že se rozhodl jednostranně odstoupit od mezinárodní dohody s Íránem z roku 2015. Tehdy ji uzavřely s Íránem Spojené státy pod vedením prezidenta Baracka Obamy, dalších pět světových mocností - Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko - a Evropská unie.

Íránský prezident Hasan Rúhání vzápětí řekl, že jeho země bude dohodu přesto dál dodržovat a bude spolupracovat s jejími zbylými účastníky, tedy především se zeměmi Evropské unie. Francie, Británie a Německo daly najevo, že litují Trumpova rozhodnutí. Brusel zdůraznil, že jaderná dohoda funguje a EU je rozhodnutá ji udržet.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve středu na Twitteru napsal, že Teherán bude zatím dohodu dodržovat, ale konečné rozhodnutí závisí na ostatních smluvních stranách. Poznamenal, že na pokyn prezidenta Rúháního nejdřív zahájí kyvadlovou diplomacii.

Znepokojení nad rozhodnutím Spojených států odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem vyjádřilo i slovenské ministerstvo zahraničí. Slovensko podle ministerstva zahraničí dlouhodobě podporuje zmiňovanou dohodu a spolupracuje s partnery v Evropské unii s cílem, aby tento dokument byl zachován. 

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat