Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Svět

Stahující se Rusové nechávají na ukrajinských územích smrtonosné miny

Cedule v osvobozeném ukrajinském městě varuje před minami zanechanými ruskými vojáky. (6. dubna 2022) foto: Profimedia.cz

Zatímco se ruské jednotky stahují od Kyjeva a dalších míst, zanechávají Ukrajincům nepříjemný „dárek“. Smrtonosné nášlapné miny, jejichž užití je zakázáno mezinárodními smlouvami. Podle analytiků použití min naznačuje, že Rusko nehodlá v nejbližší době zaútočit na Kyjev či Charkovskou oblast.
  20:28

„Zaminovali celé území. Dávají miny do domů, na vybavení, dokonce i na těla těch, které zabili,“ řekl o aktivitách ruských vojáků, kteří se stahovali z Kyjeva, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyzval obyvatele, aby si dávali pozor a nevycházeli, dokud nebude jasné, že pyrotechnici vyčistili miny.  

Lidskoprávní organizace Human Right Watch (HRW) již dříve uvedla, že Ukrajinci  našli v Charkovské oblasti protipěchotní nášlapné miny POM-3. Miny mají zabudovaný chytrý systém, který jim umožňuje rozpoznat kroky zvířete od člověka.

Zatímco běžné miny vybuchnou, až když přes ně člověk přejde, POM-3 reaguje už na vibrace kroků a vybuchuje, když je cíl v blízkosti zásahu. Střepiny mohou zasáhnout lidi nacházející se až 16 metrů od místa exploze.

POM-3 má mít též sebedestruktivní funkci. Sama od sebe může vybuchnout po určitém čase, například hodiny či dny po jejím nasazení.

„Pokud takovou minu uvidíte, v žádném případě se nepřibližujte, nepouštějte další lidi k její blízkosti a informujte zástupce Národní policie Ukrajiny nebo zástupce dalších ukrajinských bezpečnostních sborů,“ vyzval Ukrajince generální štáb, podle něhož miny našli pyrotechnici i Sumské oblasti. 

„Země z celého světa by měly důrazně odsoudit používání zakázaných protipěchotních min na Ukrajině, “ vyzval státy ředitel Human Right Watch Stee Goose. „Tyto zbraně nerozlišují mezi bojovníky a civilisty a zanechávají smrtící dědictví.”

I jiné neziskové organizace varují před ničivými důsledky aplikace min. “Vytváří hrozbu, na jakou nemáme odpověď, “ uvádí ředitel britsko-americké organizace na odstraňování min HALO Trust James Cowan. „Budeme potřebovat najít nějaké dárce pro obstarání robotiky, která nám umožní se vzdáleně vypořádat s těmito hrozbami.”

Znak ústupu

Ruští vojáci se stahují z Kyjevské, Charkovské a Sumské oblasti a přesouvají se na východ země k Donbasu. Podle analytiků je používání min znakem, že se Rusko vzdalo myšlenky dobytí těchto území. „Pokud všude pokládáte miny, naznačuje to, že si nemyslíte, že se tam v brzké době vrátíte,“ podotýká vojenský specialista Frederick Kagan z Institutu pro studium války. 

Podle Kagana fotografie ukazují, že Rusové umisťují miny bez většího rozmyslu, než že by je pečlivě zakopávali a skrývali. „Pokládají miny, aby zdrželi ukrajinskou ofenzívu a mohli stáhnout své jednotky. Podle toho, co jsem viděl, to dělají tak narychlo, že si myslím, že proces odminování bude mnohem méně komplikovaný než v oblastech, kde jsou hloubková minová pole,” dodává.

Rusko používá miny dlouhodobě

HRW uvádí, že ukrajinská armáda na rozdíl od té ruské protipěchotní miny nemá k dispozici. Ukrajina je jedním z 165 signatářů Ottawské úmluvy, která zakazuje používání nášlapných min. Rusko, ale ani USA, smlouvu nepodepsaly. Smlouva nezakazuje použití protitankových min.

V listopadu 2020 Rusko sdělilo Valnému shromáždění Organizace spojených národů, že „sdílí cíle smlouvy a podporuje svět bez min“, ale protipěchotní miny považuje „za účinný způsob zajištění bezpečnosti ruských hranic“.

HRW připomíná, že to není poprvé, kdy ruská armáda použila nášlapné miny. Aplikovala je ve třiceti zemích, včetně Sýrie či Libye. 

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...