Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Chtěl jsem ho uchránit před mučením.’ Zajatého bojovníka IS prý neubodal sniper Navy SEALs, ale udusil lékař

Příslušník Navy SEAL Eddie Gallagher v Iráku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušník Navy SEAL Eddie Gallagher v Iráku. | foto: US Navy

SAN DIEGO / PRAHA  Zabil jsem ho já, ne on. Tak by šlo ve stručnosti shrnout svědectví Coreyho Scotta, jednoho z lékařů speciálních složek amerického námořnictva Navy SEALs v případu odstřelovače Edwarda Galleghera. Ten byl loni v listopadu obviněn ze zabití zajatého mladíka, bojovníka Islámského státu. Lékař však vzal vinu na sebe, prý jej zabil, aby ho ušetřil případného mučení. Prokurátoři mu ale neuvěřili. Viní jej ze lži a krytí Galleghera.

Byl 3. květen roku 2017. Scott byl jedním ze členů SEALs, kteří ošetřovali vážně zraněného teenagera zadrženého bezpečnostními složkami Iráku. Místo ošetření mu ale Scott dle vlasních slov ucpal dýchací trubici a nechal ho zemřít, aby zabránil jeho mučení. Státní zástupci jsou ale přesvědčeni, že vrahem je odstřelovač týmu Navy SEALs Edward „Eddie“ Gallagher. 

Své domněnky prokurátoři zakládají na svědectví dalšího „speciála“ Craiga Millera, podle kterého Gallagher zajatce několikrát bodl do krku. „Tady, na pravé straně krční žíly,“ řekl Miller u soudu a ukázal na krk. 

Gallagherův obhájce už dříve připustil, že Gallagher zadrženého do hrdla bodl, ale jen z důvodu, aby ho intuboval a vyčistil mu dýchací cesty. Podle informací, které před časem unikly do médií, se ale Gallagher společně s dalšími kolegy fotil nad tělem mladíka.

Odstřelovač Edward Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než...

Odstřelovač Edward Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než 19 let.

Některé fotografie pak údajně poslal přátelům se zprávou: „Dostal jsem ho mým loveckým nožem.“ Jedna z nich, nalezená v jeho mobilu, byla přednesena jako důkaz porotě při úvodních prohlášení u vojenského soudu v San Diegu. 

Udusil jsem ho já

Právě u vojenského soudu ale při posledním slyšení minulý týden zazněla opačná výpoveď. Corey Scott, člen lékařské čety Gallagherova týmu, pronesl, že Gallagher vrahem není. To překvapilo a naštvalo státní zástupce, protože jim ani vyšetřovatelům námořnictva Scott nikdy předtím takovou verzi nepodal. U soudu tak očekávali, že Scott vystoupí jako svědek proti Gallagherovi. 

Oproti očekávání ale lékař řekl, že to byl on sám, kdo zabil zadrženého teenagera, píše server Navy Times.

Odstřelovači z americké jednotky Navy SEALs.
Členové amerických speciálních jednotek visí z vrtulníku.

„Udusil jsem ho, protože jsem věděl, že stejně zemře,“ stroze konstatoval Scott na otázku, proč to udělal. Chtěl ho prý uchránit před mučením iráckých jednotek, následkem kterého by bojovník Islámského státu dozajista zemřel.

Podle Gallagherova obhájce tak v současnosti neexistuje žádný důkaz, který by podporoval Gallegherovo obvinění z vraždy. Dodal také, že celý případ je smyšlený, protože někteří členové Gallegherova týmu ho nesnášeli kvůli jeho stylu vedení. 

Pokud si budete stěžovat, tak vás taky zabiju

Na základě výpovědí kolegů z misí v Iráku a Afghánistánu, ale případ mrtvého teenegera není jediným Gallegherovým prohřeškem. Shodují se na tom, že zabíjel civilisty, zajatce a vyhrožoval všem ve svém okolí. Údajně měl mnohokrát řici, že pokud si budou stěžovat na jeho chování, tak je také zabije. 

I když je podle některých amerických novin svědectví Scotta vykládáno jako osvobozující pro Gallaghera, tak je stále obviněn z mnoha dalších činů. Například z bezdůvodného zastřelení dvou civilistů - dívky, která se procházela kolem řeky, a muže, jenž nesl nádobu na vodu.

Scott si nejprve přál nevypovídat na základě pátého dodatku k americké ústavě, protože výpověď by ho mohla ohrozit a vést k jeho stíhání. Tento požadavek byl ale zamínut, místo toho mu byla slíbena imunita.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!