26. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Chtěl jsem ho uchránit před mučením.’ Zajatého bojovníka IS prý neubodal sniper Navy SEALs, ale udusil lékař

Příslušník Navy SEAL Eddie Gallagher v Iráku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušník Navy SEAL Eddie Gallagher v Iráku. | foto: US Navy

SAN DIEGO / PRAHA  Zabil jsem ho já, ne on. Tak by šlo ve stručnosti shrnout svědectví Coreyho Scotta, jednoho z lékařů speciálních složek amerického námořnictva Navy SEALs v případu odstřelovače Edwarda Galleghera. Ten byl loni v listopadu obviněn ze zabití zajatého mladíka, bojovníka Islámského státu. Lékař však vzal vinu na sebe, prý jej zabil, aby ho ušetřil případného mučení. Prokurátoři mu ale neuvěřili. Viní jej ze lži a krytí Galleghera.

Byl 3. květen roku 2017. Scott byl jedním ze členů SEALs, kteří ošetřovali vážně zraněného teenagera zadrženého bezpečnostními složkami Iráku. Místo ošetření mu ale Scott dle vlasních slov ucpal dýchací trubici a nechal ho zemřít, aby zabránil jeho mučení. Státní zástupci jsou ale přesvědčeni, že vrahem je odstřelovač týmu Navy SEALs Edward „Eddie“ Gallagher. 

Své domněnky prokurátoři zakládají na svědectví dalšího „speciála“ Craiga Millera, podle kterého Gallagher zajatce několikrát bodl do krku. „Tady, na pravé straně krční žíly,“ řekl Miller u soudu a ukázal na krk. 

Gallagherův obhájce už dříve připustil, že Gallagher zadrženého do hrdla bodl, ale jen z důvodu, aby ho intuboval a vyčistil mu dýchací cesty. Podle informací, které před časem unikly do médií, se ale Gallagher společně s dalšími kolegy fotil nad tělem mladíka.

Odstřelovač Edward Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než...

Odstřelovač Edward Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než 19 let.

Některé fotografie pak údajně poslal přátelům se zprávou: „Dostal jsem ho mým loveckým nožem.“ Jedna z nich, nalezená v jeho mobilu, byla přednesena jako důkaz porotě při úvodních prohlášení u vojenského soudu v San Diegu. 

Udusil jsem ho já

Právě u vojenského soudu ale při posledním slyšení minulý týden zazněla opačná výpoveď. Corey Scott, člen lékařské čety Gallagherova týmu, pronesl, že Gallagher vrahem není. To překvapilo a naštvalo státní zástupce, protože jim ani vyšetřovatelům námořnictva Scott nikdy předtím takovou verzi nepodal. U soudu tak očekávali, že Scott vystoupí jako svědek proti Gallagherovi. 

Oproti očekávání ale lékař řekl, že to byl on sám, kdo zabil zadrženého teenagera, píše server Navy Times.

Odstřelovači z americké jednotky Navy SEALs.
Členové amerických speciálních jednotek visí z vrtulníku.

„Udusil jsem ho, protože jsem věděl, že stejně zemře,“ stroze konstatoval Scott na otázku, proč to udělal. Chtěl ho prý uchránit před mučením iráckých jednotek, následkem kterého by bojovník Islámského státu dozajista zemřel.

Podle Gallagherova obhájce tak v současnosti neexistuje žádný důkaz, který by podporoval Gallegherovo obvinění z vraždy. Dodal také, že celý případ je smyšlený, protože někteří členové Gallegherova týmu ho nesnášeli kvůli jeho stylu vedení. 

Pokud si budete stěžovat, tak vás taky zabiju

Na základě výpovědí kolegů z misí v Iráku a Afghánistánu, ale případ mrtvého teenegera není jediným Gallegherovým prohřeškem. Shodují se na tom, že zabíjel civilisty, zajatce a vyhrožoval všem ve svém okolí. Údajně měl mnohokrát řici, že pokud si budou stěžovat na jeho chování, tak je také zabije. 

I když je podle některých amerických novin svědectví Scotta vykládáno jako osvobozující pro Gallaghera, tak je stále obviněn z mnoha dalších činů. Například z bezdůvodného zastřelení dvou civilistů - dívky, která se procházela kolem řeky, a muže, jenž nesl nádobu na vodu.

Scott si nejprve přál nevypovídat na základě pátého dodatku k americké ústavě, protože výpověď by ho mohla ohrozit a vést k jeho stíhání. Tento požadavek byl ale zamínut, místo toho mu byla slíbena imunita.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.