Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místo tance polibek smrti. Afghánské policisty vraždí sexuální otroci rekrutovaní Talibanem

Svět

  18:11
KÁBUL - Říká se jim trójští koni - mezi afghánskou policii pronikají bez závanu podezření, jejich smrtící řádění je pak těžké uniknout. Řeč je o mladých chlapcích, které si v rámci jedné z afghánských tradic vydržují místní činitelé. Zneužití chlapci jsou pak snadným cílem a nástrojem Talibanu, který chlapce využívá ke svým cílům - zabíjení znepřátelených policistů a vojáků.

Afghánský chlapec prochází po hromadě helm sovětské výroby v údolí Pandžír nedaleko Kábulu na snímku z roku 2005. foto: Reuters

Bylo mi deset, když mě rodiče chtěli poprvé prodat, říká afghánská ikona Sonita

Bačabazi - v překladu Hra s chlapci - je tradice, kdy ve striktně rozdělené společnosti rozptýlení aghánským činitelům neposkytují ženské tanečnice, ale mladí, mnohdy ani ne patnáctiletí, chlapci, které se za ně převlékají. Afghánci, kteří si tanečníky kupují je pak často znásilňují a jinak zneužívají.

„Bačabazi je všudypřítomné sexuální otroctví dětí, které je viděno spíše jako kulturní praxe, ne jako zločin,“ uvádí pro agenturu AFP Charu Lata Hoggová, ředitelka mezinárodní charity Dětští vojáci.

Domoci se v tomto případě spravedlnosti je tak velmi obtížné, ne-li přímo nemožné. Chlapce si navíc často kupují vysocí činitelé, na něž je zákon krátký.

Medová past

Pro mladé chlapce tak často není cesty ven. Nuzný peníz, který jim z poslouchání příkazů plyne, je často zásadní pro jejich přežití. Zneužívání se ale snadno stává důvodem frustrace a touhy po pomstě. Jak informovala agentura AFP, zneužívaní chlapci jsou pak snadným terčem Talibanu, který je rekrutuje a následně využívá jako nenápadné zabijáky.

Místo potěšení tak na afghánské oficíry čeká hořký konec v podobě zdrogování, otrávení, zabití.

Zaživa stažen z kůže. Praktiky Talibanu jsou čím dál brutálnější

Ačkoliv radikální hnutí jakékoliv zapojení chlapců z bačabazi pro své vlastní cíle odmítá (a potvrdit to nechce ani afghánské ministerstvo vnitra), statistiky hovoří jasně - jen za poslední dva roky padlo za oběť svým pedofilním choutkám přes 100 policistů a vojáků. „Povstalci využívají chlapce jako medovou past,“ svěřil se rovněž agentuře AFP policista, který vražedné řádění jednoho z chlapců přežil.

Obětí této tradice kromě samotných životů a pověsti afghánské policie je přitom také důvěra mezi policejními silami. „Potěšení“ se ale i přesto nikdo vzdát nechce.

„Jestli mě donutí opustit mého milovaného chlapce, opustím také své kontrolní stanoviště,“ parafrázuje jeden z místních soudců nejčastější argumenty policistů, když dojde na diskuzi o vymýcení těchto praktik. „Talibán není slepý, aby si nevšiml, že tato závislost je horší než opium.“

Autor:

Prodej bytu 1+kk 21 m2
Prodej bytu 1+kk 21 m2

náměstí Dr. Václava Holého, Praha 8 - Libeň
3 700 000 Kč