22. listopadu 2017 11:28, aktualizováno  11:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mladič byl vyveden ze soudní síně. Soud ho uznal vinným z etnických čistek

Ratko Mladič u soudního přelíčení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratko Mladič u soudního přelíčení. | foto: Reuters

HAAG Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ve středu dopoledne zahájil zasedání, na němž měl vynést rozsudek v procesu vedeném s bývalým vrchním velitelem bosenskosrbské armády Ratkem Mladičem. Tomu se během přlíčení udělalo nevolno a poté, co křičel na soudce byl vyveden. Čtení rozsudku pokračuje v jeho nepřítomnosti.

Podle BBC byl Mladič vyveden ze soudní síně poté, co křičel na soudce, kteří četli rozsudek. Neumožnili mu prý opustit soudní síň ze zdravotních důvodů.

Haagský tribunál uznal Mladiče vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby. V jednom ze dvou bodů týkajících se genocidy ho viny zprostil.

Bývalému veliteli bosenskosrbské armády se podle médií udělalo špatně. Mladić se ale po zhruba 50 minutách do soudní síně vrátil, nicméně byl podle televize B92 kvůli nevhodnému chování zase vykázán ven. 

Jednání pokračuje. Obhajoba nejprve požádala předsedajícího soudce o krátkou přestávku, aby Mladić mohl odejít na toaletu. Původně povolená pětiminutová přestávka se ale postupně prodlužovala a televizní přenos ze soudní síně byl přerušen.

Ratko Mladič na snímku z roku 1995
Ratko Mladič předtím, než mezinárodní soud vynesl verdikt.

Chorvatský deník Večernji list s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že do prostoru za soudní síní přišli členové Mladičovy rodiny a „bělehradští lékaři“. Podle tohoto zdroje panovaly obavy, že vynášení rozsudku nebude pokračovat, respektive že jde o „záměrný pokus o odklad“.

Obhajoba pak skutečně požádala, aby se vynášení verdiktu odložilo, nebo aby se ustoupilo od čtení závěrů a jejich odůvodnění a rovnou byl vynesen rozsudek. To předsedající soudce odmítl s tím, že podle lékařů má Mladić jen zvýšený systolický tlak 170 a nejedná se o „krizi vysokého tlaku“, jak tvrdí obhajoba.

Mladić po návratu do sálu označil výroky týkající se jeho osoby za lež, načež ho soudce vykázal ven.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz