29. listopadu 2017 20:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Verdikt nad bosenskými Chorvaty je morálně nespravedlivý, řekl chorvatský premiér

Andrej Plenković | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Plenković | foto: Reuters

ZÁHŘEB Předseda chorvatské vlády Andrej Plenković označil středeční rozsudek odvolacího senátu Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) nad šesti bývalými vedoucími činiteli bosenských Chorvatů jako morálně nespravedlivý. Soud šestici potvrdil dlouholeté tresty vězení uložené v prvoinstančním řízení před čtyřmi roky.

Plenković tak reagoval jednak na verdikt, jednak na sebevraždu bývalého velitele ozbrojených sil bosenských Chorvatů Slobodana Praljaka. Ten bezprostředně po vyslechnutí svého rozsudku potvrzujícího dvacetiletý trest vězení v soudní síni vypil jed a o něco později zemřel v nemocnici.

„Jeho (Praljakův) čin během vynášení rozsudku odvolacího senátu, kdy si vzal život, nejlépe ukazuje hlubokou morální nespravedlnost vůči šestici Chorvatů z Bosny a Hercegoviny i vůči chorvatskému národu,“ prohlásil Plenković na narychlo svolané tiskové konferenci v Záhřebu. Dodal, že chorvatská vláda vyjadřuje nespokojenost s odsuzujícím verdiktem.

Premiér se rovněž ohradil proti závěru, k němuž dospěli soudci již v prvoinstančním řízení, že zločiny, za něž bylo šest bosenskochorvatských činitelů odsouzeno, byl součástí plánu podporovaného tehdejším vedením Chorvatska na vytvoření chorvatského státního útvaru v Hercegovině. Klíčovým účastníkem tohoto plánu, jehož cílem bylo vytvořit chorvatský ministát s možností později ho připojit k Chorvatsku, přitom byl tehdejší chorvatský prezident Franjo Tudjman, který již zemřel.

Záhřebský Večernji list si všiml, že 72letý Praljak strávil ve vazební věznici už přes 13 let, a kdyby nespáchal sebevraždu, možná by se už brzy dostal na svobodu. Do haagské věznice byl převezen 5. dubna 2004, tedy před 13 lety a téměř osmi měsíci, a na rozdíl od ostatních pěti spoluobžalovaných odmítal dočasné propuštění mezi jednáními tribunálu do domácího vězení v Chorvatsku.

„Skoro celou dobu tedy strávil ve věznici v Scheveningenu. Takže je téměř jisté, že si tak už odpykal dvě třetiny z trestu, které činí 13 let a čtyři měsíce,“ napsal deník, podle něhož „je obvyklé“, že se odsouzenci ICTY pouštějí na svobodu po odpykání dvou třetin trestu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz