Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mladý Brit k džihádistům naverboval stovky bojovníků. Teď ho zabil dron

Abu Quaka al-Britani | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Abu Quaka al-Britani | foto: youtube.comReprofoto

LONDÝN Islámský stát utrpěl další citelnou ztrátu. Po útoku dronem totiž zemřel Raphael Hostey. Jeho hlavním úkolem bylo přemlouvat Brity, aby se přidali k džihádistům. Což se mu dařilo – během tříletého pobytu na Blízkém východě zřejmě zverboval stovky lidí. Hostey zároveň působil jako jedna z hlavních tváří propagandy Islámského státu.

Psal se rok 2013, když Raphael Hostey náhle opustil Manchester, začal užívat jméno Abu Quaka al-Britani a společně se dvěma kamarády odjel do Sýrie. Záhy se začal objevovat v džihádistických videích a přemlouval své krajany, aby rovněž opustili britské ostrovy a přidali se k islamistům.

Podobný úkol měli kromě Hosteyho ještě další Britové – ty však už dokázali spojenci v minulých měsících zlikvidovat. Al-Britani ale stále unikal. O jeho smrti informoval britský deník The Independent až na začátku května.

„Pravděpodobně byl zabit při útoku dronem,“ uvedl výzkumník univerzity v Dalhousie Amarnath Amarasingam. „Jeho smrt představuje konec jedné éry britského fanatismu,“ doplnil jeho kolega Shiraz Maher.

Hostey při verbování nových džihádistů používal všelijaké metody: kromě klasických teologických přednášek mladé rekruty získával díky svému zájmu o videohry, s ženami pak flirtoval. Kolik lidí kvůli němu do Sýrie odjelo, není zřejmé. Pravděpodobně jich ale byly stovky.

Raphael Hostey se věnoval také propagandě. Vystupoval například v islamistických videích, na sociálních sítích pak sdílel protikřesťanské příspěvky – oslavoval například útok na redakci týdeníku Charlie Hebdo.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...