Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
4. května 2016 21:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mladý Brit k džihádistům naverboval stovky bojovníků. Teď ho zabil dron

Abu Quaka al-Britani | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Abu Quaka al-Britani | foto: youtube.comReprofoto

LONDÝN Islámský stát utrpěl další citelnou ztrátu. Po útoku dronem totiž zemřel Raphael Hostey. Jeho hlavním úkolem bylo přemlouvat Brity, aby se přidali k džihádistům. Což se mu dařilo – během tříletého pobytu na Blízkém východě zřejmě zverboval stovky lidí. Hostey zároveň působil jako jedna z hlavních tváří propagandy Islámského státu.

Psal se rok 2013, když Raphael Hostey náhle opustil Manchester, začal užívat jméno Abu Quaka al-Britani a společně se dvěma kamarády odjel do Sýrie. Záhy se začal objevovat v džihádistických videích a přemlouval své krajany, aby rovněž opustili britské ostrovy a přidali se k islamistům.

Podobný úkol měli kromě Hosteyho ještě další Britové – ty však už dokázali spojenci v minulých měsících zlikvidovat. Al-Britani ale stále unikal. O jeho smrti informoval britský deník The Independent až na začátku května.

„Pravděpodobně byl zabit při útoku dronem,“ uvedl výzkumník univerzity v Dalhousie Amarnath Amarasingam. „Jeho smrt představuje konec jedné éry britského fanatismu,“ doplnil jeho kolega Shiraz Maher.

Hostey při verbování nových džihádistů používal všelijaké metody: kromě klasických teologických přednášek mladé rekruty získával díky svému zájmu o videohry, s ženami pak flirtoval. Kolik lidí kvůli němu do Sýrie odjelo, není zřejmé. Pravděpodobně jich ale byly stovky.

Raphael Hostey se věnoval také propagandě. Vystupoval například v islamistických videích, na sociálních sítích pak sdílel protikřesťanské příspěvky – oslavoval například útok na redakci týdeníku Charlie Hebdo.

, Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!