9. března 2019 16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozkol v německé CDU. Mohl by křesťanskou stranu vést muslim? Poslanci se neshodují

Sídlo CDU v Berlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo CDU v Berlíně. | foto: Reuters

Berlín V křesťansko-demokratické straně (CDU) politici debatují, zda by mohl být na nejvyšším postu této německé strany muslim.

Téma vytanulo na veřejnost na konci ledna, kdy poslanec Raplh Brinkhaus (CDU) během rozhovoru pro německý magazín Idea odpovídal na otázku, zda by mohl muslim vést jeho stranu a následovně se stát kancléřem. ,,Nevidím důvod, proč by tomu tak nemohlo být. Jestli jde o dobrého politika a vhodného zástupce našich hodnot s podobným pohledem na věc.“ Dále uvedl, že hodnoty lidí stojí nad jejich náboženským přesvědčením. Problém později vyzdvihl německý deník Bild.

Ralph Brinkhaus.

Ralph Brinkhaus.

Přestože je Brinkhaus otevřený takové možnosti, někteří jeho kolegové stejný pohled nezastávají. Například Elisabeth Mothschmann, výkonná členka strany CDU německému deníku sdělila, že islámská víra se v mnoha ohledech rozchází s přesvědčením, na kterém si zakládáme zde v Evropě. Problematika je například i v hodnotách a pohledu na práva v manželství.

Asi nejvíce odmítavý postoj ukázal Vincen Kokert, šéf strany v Mecklenburgu ,,Pro lásku boží, nemohu uvěřit, že Ralph Brinkhaus něco takového mohl vůbec říct.“

Brinkhaus argumentuje tím, že CDU není náboženská komunita, jde pouze o stranu s určitou náboženskou tradicí. Přesto se setkává s kritikou od zákonodárce Eberharda Giengera, že část názvu o křesťanství nebere s dostatečnou vážností, sám stojí na straně odpůrců.

09.března 2019 v 14:14, příspěvek archivován: 09.března 2019 v 15:56

The latest Islam and Islamism! https://t.co/EgOr919XnA #knowledge

Lidovky.cz