Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
8. srpna 2015 18:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mohutný tajfun Soudelor zasáhl Tchaj-wan: šest mrtvých, 100 zraněných

Tchajwanští hasiči pomáhají lidem zasaženým tajfunem Soudelor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tchajwanští hasiči pomáhají lidem zasaženým tajfunem Soudelor | foto: Reuters

TCHAJ-PEJ/PEKING Tchaj-wan v dobotu zasáhl mohutný tajfun Soudelor, který byl provázen silným větrem a přívalovým lijákem. Oko tajfunu se přehnalo nad ostrovem v poledne místního času (06:00 SELČ) a živel po sobě zanechal podle aktuálních informací šest mrtvých, čtyři pohřešované a nejméně 101 zraněných.

Večer místního času tajfun dorazil do Číny.

Na Tchaj-wanu bylo evakuováno přes 7500 lidí, bez elektřiny se ocitly bezmála tři miliony domácností, všech 279 vnitrostátních letů bylo zrušeno, stejně tak nejméně 37 mezistátních letů, informovaly tamní úřady. Silný vítr přitom kácel stromy, strhával semafory i sloupy elektrického vedení.

Tajfun, který by podle varování meteorologů mohl být nejsilnějším v letošním roce, zasáhl časně ráno pevninu ze severovýchodu. V hornatých oblastech tam spadlo až 1000 milimetrů srážek a vítr dosahoval rychlosti 200 kilometrů v hodině.

Oběťmi tajfunu se podle úřadů stali záchranář, kterého zabilo projíždějící auto, když odklízel ze silnice spadané větve, a zahraniční dělník, na kterého spadla dopravní značka. Už v pátek, když se tajfun přibližoval z oblasti nad Tichým oceánem, zahynuly na Tchaj-wanu matka s osmiletou dcerou, které smetla mořská vlna.

Ochromená Tchaj-pej

V hlavním městě Tchaj-peji odnesl tajfun velké ocelové pláty a tyče z rozestavěného stadionu. Městské úřady nařídily zastavit provoz na četných linkách autobusů a metra, uvedla agentura Reuters.

Úřady kromě toho vydaly varování před záplavami a sesuvy půdy. Televize přinesla záběry na spadlé sloupy větrných turbín, lidi zachycené v sesuvech a vodní masy téměř přesahující střechy aut v některých oblastech.

Podle hlavní tchajwanské energetické společnosti Taiwan Power připravila bouře o elektřinu 2,94 milionu domácností. Jen asi třetině z nich se zatím podařilo dodávky elektřiny obnovit.

Tajfun mířil z Tchaj-wanu k čínské provincii Fu-ťien, kterou zasáhl v sobotu pozdě večer místního času. Prudké deště a silný vítr ale mají sužovat obyvatele Tchaj-wanu i v neděli.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!