Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mohutný tajfun Soudelor zasáhl Tchaj-wan: šest mrtvých, 100 zraněných

Svět

  18:52
TCHAJ-PEJ/PEKING - Tchaj-wan v dobotu zasáhl mohutný tajfun Soudelor, který byl provázen silným větrem a přívalovým lijákem. Oko tajfunu se přehnalo nad ostrovem v poledne místního času (06:00 SELČ) a živel po sobě zanechal podle aktuálních informací šest mrtvých, čtyři pohřešované a nejméně 101 zraněných.

Tchajwanští hasiči pomáhají lidem zasaženým tajfunem Soudelor foto: Reuters

Večer místního času tajfun dorazil do Číny.

Desítky obětí. Oceánijské Vanuatu zdevastoval silný tajfun

Na Tchaj-wanu bylo evakuováno přes 7500 lidí, bez elektřiny se ocitly bezmála tři miliony domácností, všech 279 vnitrostátních letů bylo zrušeno, stejně tak nejméně 37 mezistátních letů, informovaly tamní úřady. Silný vítr přitom kácel stromy, strhával semafory i sloupy elektrického vedení.

Tajfun, který by podle varování meteorologů mohl být nejsilnějším v letošním roce, zasáhl časně ráno pevninu ze severovýchodu. V hornatých oblastech tam spadlo až 1000 milimetrů srážek a vítr dosahoval rychlosti 200 kilometrů v hodině.

Oběťmi tajfunu se podle úřadů stali záchranář, kterého zabilo projíždějící auto, když odklízel ze silnice spadané větve, a zahraniční dělník, na kterého spadla dopravní značka. Už v pátek, když se tajfun přibližoval z oblasti nad Tichým oceánem, zahynuly na Tchaj-wanu matka s osmiletou dcerou, které smetla mořská vlna.

Ochromená Tchaj-pej

V hlavním městě Tchaj-peji odnesl tajfun velké ocelové pláty a tyče z rozestavěného stadionu. Městské úřady nařídily zastavit provoz na četných linkách autobusů a metra, uvedla agentura Reuters.

Filipínský tajfun si vyžádal už 21 obětí. Hlavní město je ochromené

Úřady kromě toho vydaly varování před záplavami a sesuvy půdy. Televize přinesla záběry na spadlé sloupy větrných turbín, lidi zachycené v sesuvech a vodní masy téměř přesahující střechy aut v některých oblastech.

Podle hlavní tchajwanské energetické společnosti Taiwan Power připravila bouře o elektřinu 2,94 milionu domácností. Jen asi třetině z nich se zatím podařilo dodávky elektřiny obnovit.

Tajfun mířil z Tchaj-wanu k čínské provincii Fu-ťien, kterou zasáhl v sobotu pozdě večer místního času. Prudké deště a silný vítr ale mají sužovat obyvatele Tchaj-wanu i v neděli.

Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.