Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Monstrum jako NKVD nebo KGB, v Rusku vznikne nové ministerstvo státní bezpečnosti

Ruská tajná služba FSB - ilustrační fotografie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská tajná služba FSB - ilustrační fotografie. | foto: Shutterstock

MOSKVA/PRAHA Bezpečnostní složky ruského státu doznají po parlamentních volbách kardinálních změn. Nad vším bude stát novodobá KGB: ministerstvo státní bezpečnosti. To dovede zemi k prezidentským volbám.

Do roku 2018, kdy se ruský prezident Vladimir Putin chce opět nechat zvolit na dalších šest let hlavou státu, musí být hotová zásadní reforma tajných služeb a všech silových resortů. Cílem není jen zefektivnit dohled nad pořádkem v zemi a posílit její bezpečnost, ale také zajistit, aby prezidentské volby proběhly stejně hladce jako ty parlamentní, ve kterých v neděli jednoznačně zvítězila vládní strana Jednotné Rusko.

Oficiálně je hlavním důvodem toho, proč se v Kremlu rozhodli některé bezpečnostní složky rozprášit, jiné sloučit a místo nich vytvořit úplně nové, včetně mohutného ministerstva státní bezpečnosti (MGB), boj s korupcí.

Poslední skandály dokazují, že ti, kdo jsou ze zákona pověřeni bojem s úplatkářstvím, sami často podlehnou návnadě. Jako Dmitrij Zacharčenko, dnes už bývalý šéf správy „T“ na ministerstvu vnitra. Jeho úkolem bylo odhalovat ekonomické zločiny. Při domovní prohlídce u něj doma našli dva miliony eur, 120 milionů dolarů a osm miliard rublů.

Není zdaleka jediný vysoký činitel, který se stal protagonistou korupčního skandálu. Dokonce i exministr obrany Anatolij Serďjukov jen o vlásek unikl vězení za to, že nechával krást své podřízené a přihrával státní zakázky švagrovi. Důvodů, proč reformovat ministerstva vnitra, obrany, tajné služby jako FSB, Federální službu ochrany i zahraniční rozvědku, je tedy dostatek.

Ovšem podle nezávislých politologů a představitelů demokratické opozice jsou cíle změn jiné – představitelé nejvyšší moci ve státě se chtějí ještě více opevnit ve svých funkcích a zabránit jakýmkoliv občanským protestům.

Vznikne monstrum

Plánované změny v tajných službách, armádě a policii komentoval dnes už bývalý poslanec státní dumy Gennadij Gudkov, který v neděli prohrál souboj s kandidátem za vládní Jednotné Rusko: „Dnes jsme se probudili v nové zemi... Vznikne monstrum, něco jako NKVD ve 30. letech minulého století nebo později KGB.“

Jednotné Rusko v nedělních parlamentních volbách zvítězilo s velkou převahou nejen jako strana, ale její kandidáti vyhráli i ve 203 z 225 jednomandátových okruhů. Je tedy jasné, že budoucí duma jakékoliv reformy navrhované Kremlem podpoří.

První kroky tzv. velké silové reformy už vlastně byly učiněny. Prezident Putin rozpustil nedávno Federální migrační službu a Federální službu pro kontrolu drog. Naopak vytvořil Národní gardu, která mu zcela podléhá.

Vlivný list Kommersant nyní informuje o tom, že likvidace čeká i Federální službu ochrany a Službu vnější rozvědky. Oba resorty mohou být sloučeny s Federální službou bezpečnosti, hlavní tajnou strukturou v Rusku. Zároveň má vzniknout nová mocná organizace ministerstvo státní bezpečnosti (MGB). Bude moci dozorovat vyšetřování důležitých kauz a stane se tak vlastně kontrolním orgánem nadřazeným ministerstvu vnitra.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!