5. října 2018 8:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskva vyčetla Nizozemsku špionomanii a falešnou propagandu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

MOSKVA Nizozemská obvinění na adresu Ruska jsou další zinscenovanou propagandistickou akcí, která vážně komplikuje dvoustranné vztahy a zavání špionomanií. V reakci na tvrzení Nizozemska, že ruští agenti se pokusili o hackerský útok proti Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), to ve čtvrtek v prohlášení uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

„Nejednou jsme nizozemskou stranu upozorňovali, a to i diplomatickou cestou, že protiruská kampaň špionomanie, doprovázená cílenými úniky informací do médií o údajných hackerských útocích, vážně poškozuje vzájemné vztahy,“ uvádí se v prohlášení.

Nizozemsko oznámilo, že v dubnu po rozkrytí nepřátelské operace na svém území vyhostilo čtyři ruské agenty. OPCW mimo jiné letos analyzovala látku použitou při březnové otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury. Nizozemsko už v polovině září uvedlo, že na jaře zadrželo a vypovědělo dva ruské agenty kvůli špionáži namířené proti švýcarské laboratoři, která také armádní jed novičok testovala.

Obvinění, která zaznívají z Amsterodamu, mají podle ruského ministerstva připravit půdu pro rozhodnutí OPCW nakloněná vůli Západu. Organizace má příští týden jednat o vytvoření nového mechanismu pro vyhledávání viníků odpovědných za používání chemických zbraní. Rusko takový postup označuje za protiprávní.

Skutečnost, že Nizozemsko spojuje údajné ruské kybernetické útoky i s vyšetřováním katastrofy dopravního letounu nad Ukrajinou v roce 2014, svědčí o tom, že Amsterodam nemá jak odpovědět na ruskou verzi událostí, která ze zkázy letadla viní Kyjev, uvedlo ministerstvo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz