17. března 2017 16:06, aktualizováno  16:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Devět lidí zabil kvůli šikaně. Policie uzavřela případ střelce z Mnichova

Útočník z Mnichova Ali David Sonboly na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útočník z Mnichova Ali David Sonboly na archivním snímku. | foto: Reprofoto

MNICHOV Šikana ze strany spolužáků byla podle německých vyšetřovatelů důvodem, proč se osmnáctiletý Ali David Sonboly loni v červenci rozhodl střílet u mnichovského nákupního centra Olympia. Případ Němce s íránskými kořeny, který zavraždil devět, převážně mladých lidí a poté spáchal sebevraždu, vyšetřovatelé uzavřeli, informovala agentura DPA.

Šíleného střelce Sonbolyho spolužáci ve škole dlouhodobě fyzicky i psychicky šikanovali, v kolektivu byl izolovaný, uvedl státní zástupce na páteční tiskové konferenci. Mladík trpěl psychickými problémy. Zvláštní nenávist si vybudoval k lidem z jihovýchodní Evropy.

Při útoku si pachatel záměrně vybíral mladé lidi, kteří odpovídali jeho představě o nepříteli, kterému se musí pomstít. Mezi mrtvými byly mimo jiné osoby pocházející z Maďarska, Turecka, Řecka a Kosova. Politický motiv činu vyšetřovatelé ale vyloučili. Pachatel podle nich neměl ani žádného komplice. „David S. čin sám naplánoval a sám provedl,“ uvedl státní zástupce. Rodina, lékaři ani učitelé nemohli o útoku, který plánoval, nic vědět, dodal.

Šílená střelba v Mnichově se odehrála krátce po teroristickém útoku ve vlaku jedoucím do bavorského Würzburgu a krátce před atentátem ve městě Ansbach ve stejné spolkové zemi. Ačkoli bilance střelby v bavorské metropoli Mnichově byla zdaleka nejtragičtější, nejednalo se o teroristický útok, zdůraznilo státní zastupitelství.

Květiny před obchodním centrem Olympia v Mnichově.
Pozůstalí pokládají květiny ke vchodu obchodního centra Olympia v Mnichově.

Zbraň, kterou útočil, získal Sonboly přes takzvaný Darknet, obtížně přístupnou, anonymní část internetu využívanou mimo jiné k nelegálním obchodům. Zbraní, kterou si takto za 4000 eur (108 000 Kč) koupil, byla na Slovensku vyrobená pistole Glock 17. Právě 32letý muž, který Sonbolymu zbraň prodal, bude jediným, který se bude ze svého činu zodpovídat. Obžalovaný je ze zabití devíti osob z nedbalosti. Hrozí mu několikaleté vězení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz