18. března 2017 9:23, aktualizováno  14:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muž zastřelený na letišti v Paříži byl zřejmě islámský extremista. Vytrhl zbraň vojačce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 67Diskuse
Policie hlídkuje před pařížským letištěm Orly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie hlídkuje před pařížským letištěm Orly | foto: ČTK

PAŘÍŽ Patrně islámský extremista přepadl v sobotu ráno vojenskou hlídku na pařížském letišti Orly. V odbavovací hale měl jedné vojačce vzít automatickou pušku a ženu začal držet jako rukojmí. Zbylí vojáci z hlídky útočníka zastřelili. Informují o tom francouzské sdělovací prostředky, podle kterých pachatel patrně předtím severně od Paříže zranil při silniční kontrole policistu. Francouzská policie zatkla bratra a otce pachatele, oba jsou ve vazbě, informovaly francouzské úřady.

Muž, který se v sobotu pokusil o útok na pařížském letišti Orly, křičel, že přišel „zemřít pro Alláha“. Uvedl to pařížský prokurátor, podle něhož byl útočník v podmínce a při akci měl u sebe zápalnou látku. Ve vazbě jsou po útoku tři lidé.

Pachatel, kterým je podle francouzských médií 39letý Ziyed Ben Belgacem narozený ve Francii, se podle prokurátora pokusil sebrat člence vojenské hlídky zbraň s jasným záměrem zabíjet lidi okolo sebe.

Útočník se pokusil zmocnit automatické pušky vojačky, kterou povalil na zem a držel podle očitých svědků za krkem. Její dva kolegové jej následně zlikvidovali.

Jižní terminál pařížského letiště Orly zůstane kvůli ranní střelbě v letištní hale uzavřen až do večerních hodin. Západní terminál se naopak po poledni opět otevřel, informovaly agentury Reuters a AFP s odvoláním na ředitelství pařížských letišť.

Patrně islámský extremista přepadl v sobotu ráno vojenskou hlídku na pařížském...
Patrně islámský extremista přepadl v sobotu ráno vojenskou hlídku na pařížském...

Cestující na letišti popsali televizi BFMTV paniku, kterou incident vyvolal. „Vojáci mířili na muže, který naopak mířil sebranou zbraní na ně,“ řekl jeden z očitých svědků, který se představil jako Dominique. Další muž řekl, že se vojáci snažili muže uklidnit. Pak prý zazněly dva výstřely.

Podle zpravodajské televize France 24 tajné služby devětatřicetiletého útočníka registrovaly jako muslimského radikála. Případ začal vyšetřovat prokurátor specializovaný na teroristickou problematiku.

Incident vyvolal rozsáhlá preventivní bezpečnostní opatření. Cestující a další lidé vyskytující se v letištní hale byli evakuováni kvůli obavám, že pachatel má na místě nějaké komplice nebo svém těle pás s trhavinou. To se ale nepotvrdilo. Evakuováno bylo kolem 3000 lidí.

Letecký provoz na obou terminálech letiště Orly, které slouží hlavně pro vnitrostátní lety a spoje nízkonákladových aerolinek, byl kvůli události přerušen. Některé spoje byly přesměrovány na letiště Charlese de Gaulla. Z Prahy měl podle mluvčí ruzyňského letiště dnes letět do Orly pouze jeden spoj společnosti Transavia, který se kvůli incidentu zdržel.

Francouzská policie uzavřela celý areál letiště Orly a zastavila v něm a jeho bezprostředním okolí veškerou pozemní dopravu.

Halu prohledali policejní pyrotechnici, kteří u pachatele ani jinde nenašli žádné výbušniny. Na místě zasahovali i příslušníci protiteroristické brigády RAID.

Francouzské ministerstvo vnitra oznámilo, že nikdo jiný nebyl při incidentu zraněn. Podle armádních zdrojů byl útok vedený na francouzskou vojačku „extrémně násilný“. Vojačka je ale v pořádku. Podle France 24 ale patrně přece jen utrpěla lehké zranění.

V sobotu odpoledne francouzská policie zatkla bratra a otce pachatele útoku na letišti; oba jsou ve vazbě, informovaly francouzské úřady.

Podle agentury AFP událost souvisí s jiným dnešním incidentem severně od Paříže, při kterém byl při silniční kontrole postřelen policista. Podle všeho ho zranil pachatel z letiště, který prchal v kradeném autě.

Minulý měsíc byl v Paříži postřelen muž, který v muzeu Louvre mačetou napadl vojáky.

Bezpečnostní opatření zůstanou na nejvyšší úrovni

Francouzský prezident François Hollande vyzdvihl odvahu a efektivitu policie a armády při rychlém zneškodnění útoku. Podle prohlášení Elysejského paláce slíbil ponechat bezpečnostní opatření v zemi na nejvyšší úrovni jako doposud.

„Prezident republiky oceňuje odvahu a efektivitu, kterou policie a armáda předvedly proti agresi spáchané zvlášť nebezpečným jedincem, který byl zneškodněn,“ uvádí se v komuniké. Hollande také zdůraznil odhodlání státních orgánů dál „neúnavně bojovat proti terorismu a chránit bezpečnost spoluobčanů“.

Hlavní favorit letošní prezidentské volby, centrista Emmanuel Macron, dnes přislíbil ještě větší zefektivnění schopnosti ozbrojených složek reagovat včas na teroristický útok. Slíbil zřídit plánovací středisko fungující nepřetržitě 24 hodin denně. Oznámil také plán obnovit všeobecnou brannou službu, která má být krátká, ale má všem Francouzům zajistit potřebný základní výcvik sebeobrany.

Macronova předpokládaná soupeřka v druhém, květnovém kole volby, vůdkyně nacionalistů Marine Le Penová obvinila současnou vládu i ty minulé z přílišné měkkosti v rámci boje proti terorismu. „Francie zahlcená násilím v důsledku laxnosti po sobě jdoucích vlád. Ale je tu odvaha našich vojáků!“, napsala Le Penová na twitteru.

Co se ví o útočníkovi

O útočníkovi vyšetřovací orgány uvádějí, že 39letý Francouz měl za sebou kriminální minulost a v průběhu času se "zradikalizoval". To podle francouzských médií znamená, že se proměnil v extremistického muslima, což se zpravidla stává ve vězení, kde se dostává do styky s jinými radikály. Muž měl za sebou mimo jiné loupežná přepadení a obchod s drogami.

Na letišti pachatel napadl tříčlennou vojenskou hlídku tvořenou dvěma příslušníky letectva a jedním rezervistou. Francouzská armáda zmobilizovala své příslušníky do hlídkových služeb v rámci pokračujícího výjimečného stavu zavedeného po předloňském krvavém masakru v Paříži.

Lidovky.cz, ČTK
  • 67Diskuse

Najdete na Lidovky.cz