21. prosince 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muslimové i křesťani vyznávají stejného boha, řekla učitelka. Suspendovali ji

Muslimská dívka (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muslimská dívka (ilustrační fotografie) | foto: Reuters

ILLINOIS Wheaton College v americkém Illinois čelí kritice poté, co suspendovala jednu ze svých učitelek. Ta totiž prohlásila, že muslimové i křesťané vyznávají stejného boha a na znamení solidarity chodila do školy v hidžábu. Škola se obhajuje, že je to v rozporu se školním prohlášením víry, k němuž se všichni zaměstnanci zavázali.

„Zastávám náboženskou solidaritu s muslimy, protože oni, stejně jako já, křesťanka, jsou Lidé Knihy. A jak řekl papež František minulý týden, vyznáváme i stejného Boha,“ napsala Larycia Hawkinsová, učitelka politických věd na Wheaton College, 10. prosince na svém facebookovém profilu.

V tomto příspěvku se rovněž zavázala k tomu, že na znamení solidarity bude nosit po určitou dobu hidžáb. „Budu nosit hidžáb při práci na Wheaton College, ...., na letišti a na palubě letounu při cestě do mého domovského státu, který jako jedna z prvních zemí inicioval zákony proti právu šaría,“ uvedla Larycia. Reagovala tak na nedávné útoky v San Bernardinu a výroky Donalda Trumpa, který vyzval k zákazu vstupu muslimů do země.

Reakce školy na sebe ale nenechala dlouho čekat. Larycii vzkázala, že by raději měla mluvit o veřejných tématech „takovým způsobem, který by věrně odrážel prohlášení víry Akademie“, která je známa tím, že se hlásí k evangelické odnoži křesťanství. Následně profesorku suspendovala. Také ale dodala, že suspendace nemá žádnou souvislost s jejím rozhodnutím nosit hidžáb, stejně jako nemá žádný rasový nebo genderový podtext.

Odvolání se ale přesto nelíbilo několika studentům, kteří ve škole minulou středu uspořádali protestní akci, v níž volali po jejím opětovném přijetí. Některé studentky si také na sebe vzaly hidžáb. Další čtyřicítka studentů pak odevzdala řediteli školy dopis, v němž vyjadřují s postupem školy nesouhlas. „Jsme přesvědčeni, že ve veřejných prohlášeních Larycie Hawkinsové není nic, co by šlo proti víře v sílu Boha, Krista nebo Ducha svatého, což je součástí prohlášení víry, které Wheaton považuje za svou nezbytnou součást,“ citoval obsah dopisu server Washington Post.

I další studenti, kteří s profesorkou nesouhlasí, připouštějí, že Hawkinsová pravděpodobně byla jen špatně pochopena. Škola si však za svými kroky stojí. Na jak dlouho bude Larycia Hawkinsová supendovaná, tak není zatím jasné.

Hawkinsová je však na facebooku aktivní i nadále a své myšlenky hájí. „Noví přátelé, staří přátelé a kolegové z Wheaton College, děkuji vám za vaši podporu,“ vzkázala ve středu po sociálních sítích svým podporovatelům. „Současní a bývalí studenti, ..., to vy mě inspirujete každý den. A to se, mí drazí, nikdy nezmění,“ dodala.

melIva Melíšková

Najdete na Lidovky.cz