2. května 2019 22:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muž z Al-Káidy dostal 10 let za plánovaní útoků na newyorské metro. Za pomoc při vyšetřování unikl doživotí

Najibullah Zazi se přiznal, že spolu se dvěma přáteli plánoval sebevražedné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Najibullah Zazi se přiznal, že spolu se dvěma přáteli plánoval sebevražedné... | foto: ČTK

New York Muž, který se v roce 2010 přiznal k plánování bombových útoků na newyorské metro, byl ve čtvrtek odsouzen k desetiletému vězení. Vzhledem k tomu, že byl zhruba deset let ve vazbě, by Najibullah Zazi, který po svém zatčení v roce 2009 pomáhal stíhat teroristy, mohl být brzy propuštěn, uvedla ve čtvrtek agentura AP.

Přiznanému rekrutovi teroristické sítě Al-Káida hrozilo až doživotí. Federální žalobci však uvedli, že Zazi po zatčení poskytl „mimořádnou“ pomoc americkým protiteroristickým úřadům.

Zazi svědčil proti dalším osobám pracujícím pro Al-Káidu a poskytoval informace americkým vyšetřovatelům.

Naturalizovaný americký občan původem z Afghánistánu se v roce 2010 přiznal, že spolu se dvěma přáteli plánoval sebevražedné atentáty v dopravní špičce na dvou linkách newyorského metra, a to zhruba v době osmého výročí teroristických útoků z 11. září 2001.

Řidič letištní přepravy v Denveru byl v roce 2009 obviněn, že chtěl odpálit nálože vyrobené z běžných kosmetických přípravků. Zazi se přiznal, že prošel výcvikovým táborem teroristické sítě Al-Káida ve Vazíristánu na afghánsko-pákistánské hranici.

Podezření amerických kriminalistů vzbudil tím, že kolem data výročí 11. září podnikal dálkové cesty autem z Denveru do New Yorku. Podle vyšetřovatelů byly plány na teroristický útok včas odhaleny a New Yorku žádné bezprostřední nebezpečí nehrozilo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz