Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muž se přiznal k vraždám dívek, které otřásly Rumunskem a stály post šéfa policie

Svět

  17:51
BUKUREŠŤ - Ke dvěma vraždám mladých dívek ve městečku Caracal na jihu Rumunsku se v neděli přiznal 66letý muž, kterého policie zadržela již v pátek. S odvoláním na jeho advokáta o tom informoval server Digi24. Případ únosu a vraždy 15letého děvčete vyvolal tento týden v Rumunsku značnou pozornost veřejnosti, demonstrace v několika městech, čistku ve vedení policie i kritiku policejní práce z nejvyšších pater politiky.

Podezřelý Gheorghe Dinca se přiznal ke dvěma vraždám. foto: Reuters

Bývalý automechanik, který si přivydělával jako řidič taxíku, Gheorghe Dinca je ve vazbě od pátku, kdy jej policisté zadrželi pro podezření z únosu a vraždy 15leté Alexandry Macešanuové, jež zmizela ve středu. „Ty činy přiznal,“ řekl novinářům stručně Dincaův právník Bogdan Alexandru, podle kterého se jeho klient přiznal i k vraždě 18leté Luizy Melencuové, jež se pohřešovala od dubna.

Případ 15leté Alexandry vyvolal v Rumunsku značnou pozornost především kvůli postupu policie. Dívka údajně cestovala ve středu autostopem mezi vesnicí Dobrosloveni, v níž bydlela, a městem Caracal, ve kterém má dům podezřelý Dinca. Ve čtvrtek dopoledne dívka třikrát za sebou telefonovala na tísňovou linku 112 a žádala o pomoc. Uvedla přitom, že byla unesena, zmlácena a znásilněna mužem, který jí zastavil a nabídl svezení. 

Policii trvalo 16 hodin, než se jí podařilo lokalizovat telefon, ze kterého dívka volala, a další tři hodiny policisté před Dincaovým domem čekali na povolení k domovní prohlídce, které však podle rumunských zákonů v naléhavých případech není potřeba. Podle rumunských médií dokonce Dincaova sousedka upozornila na křik z jeho domu, policie se ale jejím oznámením nezabývala.

Když policisté konečně do domu v noci na pátek vrazili, nalezli tam lidské pozůstatky na dně sudu s kyselinou a šperky, které patřily 15leté Alexandře. Na pozemku v městečku Caracal objevila policie také další pytle se zamrazeným masem „nezvířecího původu“. Podle rumunských médií v současnosti policisté muže podezřívají přinejmenším z tří vražd. Nalezené lidské pozůstatky se zatím identifikovat nepodařilo.

Případ vražd na jihu země vyvolal v Rumunsku pobouření. Tisíce Rumunů demonstrovaly v sobotu večer v Bukurešti a dalších městech proti vládě sociálnědemokratické premiérky Vioriky Dancilaové a proti policii, která je podle nich zkorumpovaná a nekompetentní. Stát v případě vražd v Caracalu podle demonstrantů selhal a mladou dívku nechal na holičkách.

Své funkce museli od pátku opustit šéf rumunské policie Ioan Buda a prefekt a policejní ředitel župy Olt, ve které městečko Caracal leží. Premiérka Dancilaová v sobotu řekla, že zvažuje vypsání referenda o zpřísnění trestů za znásilnění, vraždy a zneužívání dětí.

Ke kritice úřadů se přidal také rumunský prezident Klaus Iohannis, který dal najevo, že rezignace a propuštění několika činitelů byly „nutné, nikoli ale dostatečné“. Podle prezidenta, který vzešel z opoziční Národní liberální strany (PNL), případ ukazuje, že kvůli korupčním praktikám mohou u policie pracovat i neschopní lidé. „Dokud budou někteří politici podporovat korupci, nekompetentnost a povyšování na základě jiných kritérií, než je odbornost, bude trpět celá společnost,“ napsal prezident na facebooku.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat