Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V Rumunsku objevili nedaleko masového hrobu granát a lidské ostatky z doby protižidovských pogromů

Svět

  7:46aktualizováno  7:50
Bukurešť - Rumunská prokuratura začala prošetřovat nový případ nejspíš související s protižidovským pogromem v roce 1941. Nedaleko masového hrobu objeveného v roce 2010 u města Jasy byly totiž nalezeny další lidské ostatky, napsal server BalkanInsight.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

V Jasech na severovýchodě země bylo před téměř 80 lety zabito na 13 200 Židů. Jeden z nejhorších protižidovských pogromů v historii, který začal 27. června 1941, měli na svědomí místní policisté, četníci a vojáci.

Čas pro rumunskou literaturu je tu, myslí si ředitel Měsíce autorského čtení Petr Minařík

Lidské ostatky objevili v sobotu u vesnice Popricani experti pracující pro Národní institut Elieho Wiesela pro studium holokaustu v Rumunsku. Vyšetřovatelé oblast navštívili hned den poté a nalezli rovněž „granát a minometný granát ráže 82 mm“, uvedla prokuratura ve svém prohlášení. Odborníci se domnívají, že je nález přivede k dalšímu masovému hrobu s ostatky desítek Židů zavražděných během 2. světové války.

Třídenní masakr se v roce 1941 odehrál ještě před rozhodnutím německých nacistů o provedení „konečného řešení židovské otázky“ a na svědomí jej měl režim rumunského proněmeckého diktátora Iona Antoneska.

Za pogromem měla být podle spekulací údajná podpora místních Židů sovětským vojákům, kteří měli přistávat v padácích za městem, což ale nebylo nikdy potvrzeno. Židovské obyvatelstvo bylo oficiálně 27. června 1941 obviněno ze sabotáže. V Jasech bylo následně zabito na 8000 Židů, další tisíce byly postříleny nebo donuceny nasednout do „vlaků smrti“, které jezdily osm dní sem a tam po zemi.

Rumunsko zvažuje uzákonění registrovaného partnerství homosexuálů

V roce 1946 stanulo před lidovým soudem 57 lidí obviněných z pogromu. Proti nim svědčilo na 160 přeživších. Na doživotí bylo za válečné zločiny a zločiny proti míru odsouzeno 24 lidí, další dostali od 15 do 20 let. Jen málo z nich si ale celý trest odpykalo.

V Rumunsku žilo před válkou asi 800 000 Židů, šlo o jednu z největších židovských komunit na světě. Jejich počet v zemi se ale v souvislosti s válkou a emigrací do Izraele a do západních zemí během doby komunismu dramaticky snížil. Nyní jich žije v Rumunsku méně než 10 000.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...