31. prosince 2009 10:35, aktualizováno  15:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muž střílel v nákupním centru, zabil čtyři lidi. A expřítelkyni i sebe

Policejní vyšetřovatelé na místě činu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní vyšetřovatelé na místě činu | foto: Reuters

HELSINKY V nákupním středisku Sello ve finském Espoo u Helsink začal střílet neznámý muž v černém oblečení. Na místě zůstali čtyři mrtví zákazníci, tři muži a jedna žena. Policie střelce identifikovala jako 43letého Ibrahima Shkupolliho z Kosova, který už dříve měl problémy se zákonem. Vyšetřovatelé centrum uzavřeli a po útočníkovi pátrali. Po několika hodinách nalezli už jen jeho tělo. Shkupolli spáchal sebevraždu, zastřelil se ve svém domě.

Pátou obětí je Shkupolliho expřítelkyně, kterou našli zastřelenou v jejím bytě v Espoo. Ženu, se kterou mu soud zakázal se stýkat, zabil před odchodem z jejího bytu do obchodního domu. Proč začal střílet, není prozatím jasné. K útoku podle policie použil zbraň ráže devět milimetrů.

 "Potvrdilo se, že šestou obětí je podezřelý. Byl nalezen ve svém bytě," řekl šéfinspektor Jukka Kaski.

Útočník, který začal střílel v obchodě s potravinami Prisma, si vybíral cíle náhodně. Svědci vypověděli, že jeden zaměstnanec obchodního střediska Sello zůstal ležet na zemi v horním patře centra. Neznámý muž se poté údajně vydal směrem k dalšímu obchodu s potravinami Citymarket. Podle ředitele centra Sello byly oba obchody ihned evakuovány.


"Slyšel jsem křik z venkovních dveří Citymarketu a (centra) Sello, aby všichni utekli. Zaměstnanci a zákazníci nevěděli, co se děje. Brzy dorazili policisté s vážným výrazem ve tváři. Křičeli, aby všichni místo opustili," popsal televizi bezprostřední situaci svědek. Podle svědků útočník střelil jednoho člověka dvakrát do hlavy, dalšího zasáhl do břicha.

Střelec Ibrahim Shkupolli na nedatovaném snímkuStřelba podle televize začala asi v 10:20 místního času (9:20 SEČ). Finské státní železnice VR oznámily, že kvůli incidentu vlaky stanicí Leppävaara, která se nachází poblíž nákupního centra, pouze projíždějí. Policisté prohledávají okolí obchodního domu a provádějí kontroly ve vlacích i železničních stanicích v metropoli. Espoo je druhé největší město ve Finsku a mimo jiné zde sídlí firma Nokia.

Lov Finové považují za národní sport
V posledních dvou letech zaznamenala země dva střelecké útoky na finských školách, při kterých přišlo o život 20 osob, většinou studentů. První tragédie se udála na podzim 2007 na gymnáziu v jihofinské Jokele, druhá loni v září na střední škole v Kauhajoki na západě země. K první střelbě na finské škole došlo v Raumě na jihozápadě země v roce 1989, kdy čtrnáctiletý chlapec zřejmě kvůli šikaně zastřelil dva spolužáky. V roce 2002 odpálil tehdy devatenáctiletý student doma vyrobenou bombu v nákupním centru ve městě Vantaa u Helsink a zabil sebe a šest dalších osob.

Finsko patří po USA, Jemenu a Švýcarsku k zemím s největším počtem zbraní na obyvatele. Přitom kriminalita je zde jedna z nejnižších na světě. Lov Finové považují za národní sport.

s využitím agentur ČTK a Reuters, Miluše Trefancová