1. ledna 2010 17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Střelec z finského supermarketu nestřílel náhodně, oběti si vybíral

Finové nosí před supermarket svíčky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finové nosí před supermarket svíčky. | foto: ČTK

HELSINKI Kosovan, který na Silvestra v obchodním centru ve městě Espoo poblíž Helsink zastřelil čtyři lidi, si své oběti pečlivě vybral. Žádnou střelu nevypálil náhodně, uvedla podle agentury Reuters finská policie.

43letý Ibrahim Shkupolli zastřelil tři muže a jednu ženu. Server BBC napsal, že všichni byli zaměstnanci nákupního střediska a byli to kolegové páté oběti - střelcovy expřítelkyně, která v obchodním centru rovněž pracovala. Šestou se stal sám útočník, ve svém domě spáchal sebevraždu. O MASAKRU ČTĚTE VÍCE ZDE

"Motivem činu byla žárlivost," uvedl na tiskové konferenci vrchní inspektor Esa Gronlund. "V tuto chvíli ale nedokážeme říci, proč Shkupolli zastřelil i kolegy své expřítelkyně," uvedl Gronlund, který vede vyšetřování. Zároveň ale dodává, že zatím vše ukazuje na to, že Shkupolli si své oběti systematicky vybíral. "Střílelo se takovým způsobem, který nemůžeme nazvat nahodilým," řekl inspektor. 

Finové nosí před supermarket svíčky.

Podle policie to vypadá, že Shkupolli, který nemá finské občanství, jednal sám a neměl žádného komplice. Gronlund také prohlásil, že nemůže říct, zdali byla vrahova expřítelkyně zabita před anebo potom, co Shkupolli zabíjel v obchodním centru. Už dříve měl střelec problémy se zákonem. Ve Finsku žil několik let. V roce 2007 mu helsinský soud udělil pokutu za nelegální držení zbraně ráže devět milimetrů. Soud v Espoo ho zase potrestal za nelegální držení zbraně ráže 7,65 v roce 2003. Jeho bývala přítelkyně dosáhla toho, že dostal soudní zákaz se k ní přibližovat.

Finové včera i dnes přicházali před nákupní středisko, aby svíčkami uctili památku obětí.

Finsko patří po USA, Jemenu a Švýcarsku k zemím s největším počtem zbraní na obyvatele. Přitom kriminalita je zde jedna z nejnižších na světě. Finové považují za národní sport lov. V zemi s 5,3 milionem obyvatel je 1,6 milionu střelných zbraní v osobním vlastnictví.

Finští politici, sociální pracovníci i církevní představitelé v důsledku posledních tragických událostí požadují zpřísnění zákona o držení zbraní, větší ostražitost k internetovým stránkám a zlepšení sociálních vazeb v této severské zemi. Finsko je nechvalně známo vysokým počtem sebevražd, nadměrnou konzumací alkoholu a domácím násilím.

mtrMiluše Trefancová

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz