Napadené dívky ve věku 14 a 15 let, které byly sestřenicemi, útočníci po činu oběsili na stromě. Případ v zemi vyvolal obrovskou vlnu pobouření.
Nadále pokračuje pátrání po dalších dvou podezřelých, dodal Sakséná. Dosud bylo zadrženo pět lidí. Tři údajní pachatelé jsou bratranci, kterým je něco přes 20 let. Čelí obvinění z vraždy a znásilnění, za což jim hrozí až trest smrti.
Spolu s touto trojicí se ocitli ve vazbě i dva policisté, kteří se odmítli případem zabývat, když otec zmizení jedné z dívek nahlásil. Další dva muži zákona byli postaveni mimo službu.
Podle vyšetřovatele policisté nyní sestavují portréty zbývajících dvou podezřelých na základě výpovědí mužů, kteří již byli zadrženi. K tragédii došlo ve vesnici Kátrá ležící asi 300 kilometrů od Lakhnaú, které je metropolí indického svazového státu Uttarpradéš. Vyšetřování ostře sledovaného případu by se brzy měly ujmout federální úřady.
Sexuálnímu násilí čelí 30 procent žen
Dívky pocházející z rodiny z nižší kasty zmizely v úterý v noci, když odešly do nedalekého pole vykonat osobní potřebu. V domě totiž nemají toalety. Druhý den ráno byly nalezeny oběšené na mangovníku. Pitva potvrdila, že byly před smrtí znásilněny.
|
Podobné případy znásilnění prý nejsou ničím neobvyklým. Indičtí zdravotníci a aktivisté upozorňují na to, že ženy v zemi riskují, když se vydávají samy do lesa či na pole kvůli tomu, že jejich domovy nejsou dostatečně hygienicky vybavené. Nemají ale jinou možnost. Podle nedávné studie čelí každý rok celých 30 procent žen z chudých rodin sexuálnímu násilí kvůli tomu, že nemají přístup k bezpečné toaletě.
Indická vláda loni zpřísnila zákony týkající se sexuálního násilí. Stalo se tak po celostátních protestech proti častému násilí na ženách, které vyvolalo šokující znásilnění studentky šestičlenným gangem v jedoucím autobusu v Dillí v prosinci 2012. Žena tehdy na následky zranění zemřela. Soud loni vynesl nad čtyřmi pachateli tresty smrti; pátý spáchal v cele sebevraždu a šestý byl potrestán třemi lety, protože byl v době útoku nezletilý.
Nově byla pro tyto kauzy zavedena zrychlená řízení před soudem a u nejzávažnějších případů může hrozit až trest smrti. Ve vězení se nicméně i nadále ocitá jen malé procento pachatelů. Jak poznamenávají některé indické skupiny hájící práva žen, spíše než přísné tresty by situaci pomohly zlepšit účinnější policejní kontroly.