3. ledna 2017 11:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Filipíny připluly ruské vojenské lodě. Kreml chce USA nahradit v roli spojence

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Ruský raketový torpédoborec Admiral Tribuc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský raketový torpédoborec Admiral Tribuc. | foto: Wikimedia

MANILA Dvě lodě ruského vojenského námořnictva připluly v úterý do Manily na přátelskou návštěvu. Informovala o tom agentura AP, podle níž jde o další známku svědčící o snaze prezidenta Rodriga Duterteho zlepšit vztahy s Moskvou, včetně možného uzavření dohody o nákupu zbraní.

Jde o třetí takovou ruskou návštěvu na Filipínách, ale první od nástupu Duterteho do úřadu hlavy státu loni v červnu. Předtím ruské válečné lodě do této asijské země zavítaly v lednu 2012 a loni v květnu.

Zástupce velitele ruské tichomořské flotily kontradmirál Eduard Michajlov řekl, že plavidla, která zavítala do Manily - velká protiponorková loď Admirál Tribuc a námořní tanker Boris Butoma - připlula s širokou škálou zařízení, která budou během pětidenní návštěvy předvedena filipínské armádě.

Ruský námořní tanker Boris Butoma ve službách sovětského námořnictva v roce...

Ruský námořní tanker Boris Butoma ve službách sovětského námořnictva v roce 1983.

Ruský raketový torpédoborec Admiral Tribuc.

Ruský raketový torpédoborec Admiral Tribuc.

„Můžete si vybrat... spolupráci se Spojenými státy, nebo spolupráci s Ruskem, ale pokud jde o nás, můžeme vám pomoci v čemkoli budete potřebovat,“ prohlásil kontradmirál při setkání s novináři hned po přivítacím ceremoniálu.

Prezident Duterte má od samého nástupu do funkce poměrně komplikované vztahy s Washingtonem. Zahraniční politice své země pozměnil směr, když dal jasně najevo, že chce zlepšit vztahy s Čínou a s Ruskem, s jejichž vedoucími představiteli se také nedávno setkal.

Filipíny jsou silně závislé na Spojených státech, svém letitém bezpečnostním spojenci, pokud jde o zbraně, lodě a letadla. Nicméně v posledních letech se obracejí i na další země ve snaze modernizovat své ozbrojené síly, poznamenala AP.

ČTK
  • 20Diskuse

Najdete na Lidovky.cz