Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Floridě vyšetřují možnou spojitost mezi vakcínou Pfizer a úmrtím lékaře

Logo Pfizeru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Pfizeru. | foto: AP Photo

Washington Zdravotnické úřady na Floridě vyšetřují možnou spojitost mezi podáním vakcíny proti covidu-19 a úmrtím jednoho tamního lékaře. U šestapadesátiletého muže se po podání očkovací látky projevil výrazný úbytek krevních destiček, který po 16 dnech od očkování vedl k jeho úmrtí, informuje deník The New York Times. Případem se zabývá také výrobce preparátu, společnost Pfizer.

Podle manželky Heidi Neckelmannové byl doktor Gregory Michael zcela zdravý a při síle. Problémy podle manželky začaly krátce po očkování, když si lékař všiml krvavých skvrn na kůži. Následovné vyšetření v nemocnici zjistilo velice nízkou koncentraci destiček v krvi. Kvůli tomu se krev hůře sráží a množí se krvácení. Po zhruba dvou týdnech od hospitalizace lékař zemřel na krvácení do mozku.

„Nikdy neměl žádnou (negativní) reakci na léky či očkování,“ uvedla Neckelmannová, která chce zveřejněním příběhu svého manžela varovat před vedlejšími účinky vakcíny.

Úřady okolnosti smrti floridského lékaře stále prošetřují a tělo bylo podrobeno pitvě. Souvislost mezi smrtí a podáním vakcíny nechtěly úřady do uzavření vyšetřování komentovat.

Jednoznačný názor nemají ani odborníci oslovení listem The New York Times. Podle experta na problémy s krví Jerryho Spivaka z Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) je „z lékařského hlediska jisté, že vakcína souvisí (s onemocněním)“. Podle něj jsou ale tak závažné komplikace velice ojedinělé. Odborník na očkování z Dětské nemocnice ve Filadelfii Paul Offit však poukázal na to, že samotná časová posloupnost nedokazuje příčinný vztah mezi podáním vakcíny a úbytkem destiček v krvi, který pak vedl k úmrtí floridského lékaře.

Komplikace v souvislosti s vakcínou jsou podle amerického listu velice vzácné. Podle údajů amerického Střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) bylo po podání zhruba dvou milionů dávek vakcíny od společnosti Pfizer zaznamenáno 21 silných alergických reakcí. Žádná z nich ale nebyla smrtelná. Větší množství lidí zaznamenává mírné vedlejší účinky v podobě bolesti hlavy, únavy či bolesti svalů, které po několika hodinách od oočkování většinou odezní.

Spojené státy mají dlouhodobě nejvyšší celkové počty nakažených koronavirem i zemřelých v souvislosti s covidem-19 na světě. Podle JHU se tam SARS-COV-2 prokázal již u 22,85 milionu osob, komplikacím spojeným s nákazou podlehlo bezmála 380 800 Američanů. Podle agentury AFP však první dávku vakcíny dostalo zatím jen 9,3 milionu obyvatel této více než 330milionové země, tedy méně než tři procenta populace.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...