Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na jeruzalémské Chrámové hoře se znovu střetli Palestinci s izraelskou policií. Hamás vyhlásil den hněvu

Svět

  14:04
Jeruzalém/Gaza - Z jeruzalémské Chrámové hory byly v pátek hlášeny další střety Palestinců s izraelskou policií. Kvůli těm předchozím začaly 10. května boje Hamásu s Izraelem. Ukončilo je příměří, které platí od pátečních 01:00 SELČ. Boje nepřežilo přes 250 lidí, především Palestinců. Hamás na pátek vyhlásil v Jeruzalému den hněvu.

Izraelská pohraniční policie háže na druhou stranu hranice zábleskový granát. foto: Reuters

V poledne se konaly v mešitách na Chrámové hoře sváteční modlitby, protože pátek je v muslimském světě sváteční den.

Vzájemný a bezpodmínečný klid zbraní. Izrael schválil příměří, které ukončí konflikt s Gazou

Palestinský Hamás zahájil raketovou palbu na Izrael 10. května po několikadenních nepokojích v Jeruzalému a kvůli úmyslu Izraele vystěhovat arabské rodiny ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě.

Izraelští policisté 7. května zasáhli u mešity Al-Aksá a střety skončily zraněním 200 Palestinců a šesti policistů. Při dalším zásahu 10. května pak Izraelci použili také slzný plyn a zranili dalších 300 Palestinců. Hamás dal Izraeli do večera ultimátum na stažení policejních jednotek z Chrámové hory a večer pak zahájil raketovou palbu. Chrámová hora je pro muslimy významná lokalita, mešita Al-Aksá je třetím nejposvátnějším místem islámu.

Izrael si nepřeje likvidaci Hamásu, zasadí mu ostrou ránu a pak mu umožní se vzpamatovat, říká politoložka

Příměří bylo sjednáno tento čtvrtek a agentura AP předem napsala, že jeho kvalitu prověří až dnešní poledne, kdy se k modlitbám sejde mnoho věřících.

Podle agentury AFP se v pátek Palestinci na Chrámové hoře po polední modlitbě znovu střetli s izraelskými policisty. Stejně jako v minulých případech házeli na Izraelce kamení a policie zasáhla prostředky, které používají pořádkové síly, mimo jiné zábleskovými granáty. Izraelská média informovala, že Hamás vyhlásil na pátek v Jeruzalému den hněvu.

Autor:
Témata: Izrael

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat