Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na jezuitských školách v Německu zneužívali děti. Přiznal se další páter

Svět

  14:57
BERLÍN - Ve skandálu kolem sexuálního zneužívání žáků na několika jezuitských školách v Německu se objevil další podezřelý. K činu se přiznal už třetí člen řádu jezuitů. Hlásí se i další oběti.

Elitní jezuitské gymnázium, kde zneužívali žáky. foto: Reprofoto

Skandál propukl před pár dny kvůli zneužívání žáků jezuitského gymnázia Canisius-Kolleg v Berlíně ze 70. a 80. let. Představený jezuitského řádu přiznal, že podobné případy se děly také v dalších zařízeních v Německu i v cizině. Zatím se ví o více než třech desítkách obětí. Podezřelí jsou dosud tři řádoví bratři.ČTĚTE VÍCE

Ředitel berlínského gymnázia Klaus Mertes deníku Tagesspiegel řekl, že odhalené skutečnosti představují zřejmě jen "špičku ledovce". Na webových stránkách Spreeblick se návštěvníci zmiňovali i o případech ze 60. let a o dalších pachatelích.

K činům se nyní přiznal i třetí jezuita. Sám na sebe pak podal trestní oznámení. Jezuitský řád ho zbavil kněžské služby. V letech 1970 a 1971 pracoval podle řádu jako učitel náboženství na berlínském gymnáziu. Odtud se přesunul do Hamburku, kde působil do roku 1975 jako duchovní pastýř žáků. Z města se pak vrátil znovu na šest let do Berlína. Od roku 1981 do roku 1983 pak byl v hamburské škole Sankt-Ansgar-Schule. I tam prý žáky obtěžoval.

"Dnes se mi přihlásila e-mailem další oběť," řekl ředitel hamburské školy Friedrich Stolze. Pisatel uváděl, že na stanovém táboře jezuita ukazoval chlapcům pornografické snímky. Další tři oběti se přihlásily v Hannoveru.

"Tradice zneužívání" a "tradice odvracení pohledu"
Zatím byli ze zneužívání podezřelí dva členové řádu, kteří učili v Berlíně. Odtud museli odejít. Přesouvali se pak do Hamburku, Schwarzwaldu, Hildesheimu, Göttingenu a do ciziny. Představený jezuitského řádu počítá s tím, že obětí bude nejspíš přibývat. Na stránkách Spreeblick účastník s přezdívkou Bývalý napsal: "Taky na konci 60. let a začátkem 70. let existovaly pokusy jiných kněží o sblížení a snahy o tělesný kontakt se žáky". Kromě "tradice zneužívání" podle něj ve škole vládla i "tradice odvracení pohledu".

Někdejší vedení školy i učitele kvůli zavírání očí kritizoval nynější ředitel berlínského gymnázia. "Mlčení je takzvaně benzin pro motor pachatele," řekl Mertes. Podle něj se podobné věci děly ale i na jiných než jen na katolických školách. Hildesheimské biskupství chce v neděli v Hildesheimu a v Hannoveru při bohoslužbě vyzvat případné oběti, aby se přihlásily.

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...