22. prosince 2017 19:45, aktualizováno  23:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nové sankce pro KLDR. Severokorejci pracující v zahraničí se mají vrátit do vlasti, stojí v rezoluci

Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | foto: Reuters

New York Rada bezpečnosti OSN v pátek jednomyslně přijala rezoluci, která proti Severní Koreji zavádí další sankce kvůli nedávné zkoušce severokorejské mezikontinentální rakety. Návrh textu předložily Spojené státy. Rezoluce zakazuje KLDR dovoz průmyslových zařízení, strojů, dopravních prostředků, průmyslových kovů nebo takřka 90 procent rafinovaných ropných produktů.

Rezoluce také rozšiřuje stávající sankční seznam o 19 dalších Severokorejců a o severokorejské ministerstvo obrany. Rozhodnutí zároveň požaduje od států, kde pracují občané KLDR, kteří jsou zdrojem cenných deviz pro severokorejské hospodářství, aby je do 12 měsíců navrátili zpět do vlasti.

„Dnes jsme řízli hlouběji, než kdy dříve,“ uvedla velvyslankyně USA při OSN  Nikki Haleyová. Ta doplnila, že OSN nabízela Severokorejcům několikrát jednání, ti si ale podle ní vybrali dalšími raketovými testy „cestu do izolace“.

„Budeme pokračovat v dorovnávání agresivních kroků Kimova režimu uvalováním mezinárodních sankcí. Severní Korea je nejtragičtějším příkladem zla v moderním světě,“ prohlásila velvyslankyně. Rozhodnutí číslo 2397 podle Haleyové krátí vývoz produktů z ropy do KLDR o 89 %.

Severokorejská mise OSN na dotaz agentury Reuters, aby zareagovala, neodpověděla.

Čínský zástupce v OSN upozornil, že napětí na Korejském poloostrově se dostává mimo kontrolu, a zopakoval výzvu Pekingu, aby se obnovily rozhovory mezi KLDR a mocnostmi zastupujícími mezinárodní společenství.

Mocnosti v čele se Spojenými státy se snaží přimět Severní Koreu, aby se vzdala svého vojenského jaderného a balistického programu, což ale Pchjongjang odmítá. Americký prezident Donald Trump v minulosti nevyloučil vojenské řešení, pokud se krizi nepodaří vyřešit diplomatickou cestou.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PLÁNOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz