Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na koronavirus zemřel jeden z nejpovolanějších lékařů. Šéf nemocnice ve Wu-chanu

Pacient s koronavirem v čínské nemocnici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacient s koronavirem v čínské nemocnici | foto: ČTK

WU-CHAN/PRAHA Ředitel čínské nemocnice, která je v centru šíření nákazy koronaviru Covid-19, v úterý zemřel. Jednapadesátiletý Liu Čiming zesnul po několikadenní snaze lékařů o jeho záchranu, informoval na svých stránkách městský zdravotnický výbor.

Čiming byl podle výboru expertním neurochirurgem a pracoval jako ředitel nemocnice města Wu-chan, která se v prosinci loňského roku stala jedním z prvních zařízení léčících pacienty nakažené smrtícím koronavirem. 

Zpráva o Čimingově smrti přišla jen pár týdnů poté, co na koronavirus zemřel čtyřiatřicetiletý lékař Li Wenliang, jenž se jako první pokoušel upozornit na krizi kolem smrtící nákazy.

Čína již mobilizovala veškeré lékaře v celé zemi, aby pomohli v boji s koronavirem. Do provincie Chu-pej, v níž se nachází Wu-chan, již bylo podle magazínu Time přemístěno zhruba 25 tisíc lékařů a sester z Pekingu a Šanghaje.

Osmadvacetiletý influencer James Potok si vymyslel, že je nakažen koronavirem.
Počet nemocných se každým dnem zvyšuje.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již 1868 lidí. Nakažených je přes 72 000. Během pondělí zaznamenala Čína 98 nových úmrtí, 93 z nich hlásí provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy. Podle nové studie čínských vědců činí úmrtnost na virus Covid-19 2,3 procenta.

Celkem se v pevninské Číně, do níž se nepočítá Hongkong a Macao, do pondělní půlnoci nákaza novým typem koronaviru potvrdila u 72 436 lidí.

Zatímco za neděli čínské úřady evidovaly 2048 nových případů, za pondělí je to 1886. Ve srovnání těchto dvou dní se snížil také počet úmrtí. V neděli podle čínských statistik podlehlo nemoci Covid-19 105 lidí, v pondělí 98.

Počet nově potvrzených případů v pevninské Číně tak byl v pondělí poprvé od 30. ledna nižší než 2000, upozornila agentura Reuters. Počet úmrtí za den se pod stovku dostal poprvé od 11. února.

Nejhůře postiženou oblastí zůstává provincie Chu-pej, z níž se začal virus v loňském roce šířit. Bilance obětí tu podle úterních údajů vzrostla na 1789. V pondělí podlehlo koronaviru Covid-19 v této provincii 93 nakažených, jeho přítomnost se prokázala u dalších 1807 lidí. Celkem tak v provincii počet nakažených dosáhl čísla 59 989 osob.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu. (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Najdete na Lidovky.cz