Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krok od tragédie? Při přistání na Heathrow se letoun se 137 lidmi srazil s dronem

Letoun Airbus A320 British Airways. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun Airbus A320 British Airways. | foto: British Airways

PRAHA Odborníci se toho dlouho báli. Na londýnském letišti Heathrow došlo ke srážce osobního letadla s na dálku řízeným dronem. Pilotovi letounu Airbus A320-232 se podařilo bezpečně přistát. Nikdo zatím nebyl zadržen a vyšetřování pokračuje, informují servery itv.com a BBC.

Let BA727 provozovaný společností British Airways byl těsně před přistáním zasažen do přední části letounu. S nejvyšší pravděpodobností se jednalo o dron.

Let mířil z Ženevy do Londýna a přistával u terminálu 5 na letišti v Heathrow kolem 13:50 SEČ. Letoun byl ihned po přistání prozkoumán techniky a i přes kolizi s dronem je již připraven na další let. Na palubě bylo v době nárazu 132 cestujících a pět členů posádky.

Dron může zničit motor nebo usmrtit pilota

Následky ale mohly být tragické.

Počet dronů ve vzdušném prostoru se v posledních několika letech výrazně zvýšil. Na nebezpečí střetu dronů s letadly už dlouho upozorňuje americký úřad pro bezpečnost leteckého provozu.

Podle odborníků na letectví je jen otázkou času, kdy bezpilotní letoun způsobí nějakou vážnou nehodu. Srážka s dronem může být pro dopravní letadlo velmi nebezpečná, podle místa kontaktu může vést ke zničení motoru a dokonce k poranění nebo usmrcení pilota.

V USA je uzákoněno, že pokud se majitel dronu chystá svůj přístroj vyslat na místo, které je sedm nebo méně kilometrů vzdálené letišti, musí o tom informovat letištní centrálu.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!