Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na norských Špicberkách zabil lední medvěd cizince, zvíře bylo nakonec zastřeleno

Svět

  12:47
Oslo - Na norském souostroví Špicberky usmrtil v noci na pátek lední medvěd člověka. Informovala o tom agentura AP, podle níž bylo dalších šest lidí hospitalizováno, protože při útoku medvěda utrpěli šok. Zvíře bylo nakonec zastřeleno.
Lední medvěd (ilustrační foto)

Lední medvěd (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lední medvěd zaútočil na tábořišti nedaleko největšího města souostroví Longyearbyenu kolem 04:00 SELČ. Napadený muž byl převezen do nemocnice, kde lékaři konstatovali smrt, uvedla místoguvernérka Sölvi Elvedahlová. Oběť zatím nebyla identifikována, podle úřadu guvernéra jde ale o cizince.

Medvěd, na nějž po útoku zahájili palbu další lidé v kempu, z místa zmizel. Jeho tělo bez známek života se později našlo na parkovišti poblíž letiště.

Na odlehlém arktickém souostroví Špicberky, které se nachází přibližně 1300 kilometrů od severního pólu, žije podle oficiálních údajů z roku 2015 asi 1000 ledních medvědů. Úřad guvernéra na svých webových stránkách varuje, že medvědi se mohou na ostrovech objevit kdekoli, a vyzývá, aby se lidé drželi od těchto šelem co nejdále.

Podle místního nařízení by měli být všichni turisté, kteří opustí obydlené části, kvůli nebezpečným ledním medvědům doprovázeni místním ozbrojeným průvodcem nebo by měli mít s sebou sami střelnou zbraň.

Norská televize NRK uvedla, že od roku 1971 zabili lední medvědi na Špicberkách už šestého člověka. Naposledy se tak stalo v roce 2011. V roce 2015 zranil lední medvěd na Špicberkách českého turistu, kterého zvíře vytáhlo za nohy ze stanu, kde spal. Zachránila ho žena, která na medvěda začala střílet. Šestičlenná česká skupina tehdy tábořila asi 30 kilometrů od Longyearbyenu.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat