„Jedním z málo známých fenoménů Krkonoš je takzvaný Svobodský kras, jehož součástí je Medvědí jeskyně s jedinečnými nálezy zkamenělin. U Medvědí jeskyně se našly kosti medvěda hnědého a mnoho kostiček netopýrů, jde o nejbohatší paleontologické naleziště v Krkonoších,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Naučná stezka je součástí projektu na usměrnění návštěvnosti s podporou EU. V posledních letech návštěvnost Krkonoš roste. |
Naučná stezka má dvě části, jedna je u Medvědí jeskyně a je vybavená i turistickým přístřeškem. Druhá část je na opačné straně pahorku a od Medvědí jeskyně k ní vede pěšina s orientačními značkami. Výchozím bodem může být vlakové nádraží ve Svobodě nad Úpou, kde je také možné zdarma parkovat. Informační cedule vznikly ve spolupráci s Českou speleologickou společností Albeřice.
„Chceme návštěvníkům ukázat málo známé, ale pěkné místo s krásným příběhem. Vápenec byl důležitý pro lidi v okolních vesnicích, protože se z něj pálilo vápno potřebné na stavbách. Dnes se jedná o lokality s výskytem vzácných, na vápenec vázaných druhů rostlin a živočichů,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.