Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Při pádu vrtulníku mise na Sinaji zemřela rotmistryně Tichá, nehoda má dalších sedm obětí

Svět

  14:09aktualizováno  17:50
KÁHIRA - Při pádu vrtulníku mnohonárodnostních sil na egyptském Sinajském poloostrově zemřelo osm lidí včetně české příslušnice mise. Na svých stránkách o tom informovala MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé), k jejíž misi vrtulník patřil. Podle české armády je obětí neštěstí i rotmistryně Michaela Tichá. Je první Češkou, která zahynula při zahraniční misi.
Vrtulník. ilustrační snímek

Vrtulník. ilustrační snímek foto: Volné dílo: Staff Sgt. Vernell Hall, U.S. Army; Wikimedia

O život přišlo také šest Američanů a jeden Francouz. Jeden člen mise - rovněž Američan - neštěstí přežil a byl letecky přepraven do nemocnice. Agentura AP citovala izraelského úředníka, který si přál zůstat v anonymitě a podle kterého byl zraněný přepraven do izraelského města Ejlat. MFO zahájila vyšetřování nehody, v této chvíli podle ní vše nasvědčuje tomu, že šlo o nehodu.

Prezident Zeman i premiér Babiš vyjádřili soustrast pozůstalým po české vojákyni, přidali se i další politici

MFO na Sinaji dohlíží na dodržování mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. Zřízena byla v roce 1981, tedy dva roky po podpisu izraelsko-egyptské mírové dohody, která předpokládá mezinárodní dohled na Sinaji. Mise má přes 1100 příslušníků a je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek tohoto dokumentu. Češi v ní působí od roku 2009, loni jich v ní sloužilo 13. Tehdy je navštívil premiér Andrej Babiš při cestě na summit Evropské unie a Ligy arabských států.

Podle MFO se vrtulník zřítil nedaleko egyptského letoviska Šarm aš-Šajch. Izraelský deník Haarec citoval egyptské zdroje, podle nichž se zřítil lehký vrtulník UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu. Spadl kvůli technickým problémům údajně v blízkosti ostrova Tírán, který se nachází východně od jižního cípu Sinajského poloostrova a v jehož blízkosti probíhá námořní hranice mezi Egyptem a Saúdskou Arábií. Agentura AP citovala egyptského úředníka, podle kterého se vrtulník zřítil do Rudého moře mimo egyptské teritorium.Zřizovatelem MFO měla být původně OSN, ale protože v Radě bezpečnosti OSN hrozilo veto ze strany Sovětského svazu, vyjednaly zřízení mise USA, Izrael a Egypt.

Mezinárodní síly hlídají oblast, v níž nyní působí i ozbrojené radikální skupiny a mezi nimi i místní sekce teroristického Islámského státu.

Izraelské vrtulníky zaútočily na pozice Hizballáhu na hranici s Libanonem

Rodině i blízkým zesnulé rotmistryně Tiché vyjádřili upřímnou soustrast prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, náčelník českého generálního štábu Aleš Opata i ministr obrany Lubomír Metnar. Tichá se narodila v roce 1993 a byla příslušnicí 8. úkolového uskupení české armády na Sinaji. „Nejhlubší smutek“ a kondolence rodinám mtvých vyjádřilo i izraelské ministerstvo zahraničí.

USA mají v MFO kolem 450 lidí a bývalý americký ministr obrany Mark Esper zvažoval jejich stažení. Podle listu The Wall Street Journal s tím ale nesouhlasilo americké ministerstvo zahraničí ani Izrael. V misi slouží také Kolumbijci, Kanaďané a kromě Čechů další Evropané.

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...