Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Slovensko bude možné od příštího týdne vycestovat bez karantény. Nutností je ale očkování

Testování na koronavirus na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na koronavirus na Slovensku. | foto: Reuters

Bratislava Slovensko od příštího týdne nebude vyžadovat povinnou karanténu kvůli koronavirové nákaze ani od cestujících, kteří byli očkováni proti covidu-19 a kteří v období 14 dnů před vstupem na Slovensko pobývali jen v členských zemích Evropské unie či několika dalších státech včetně Británie a Švýcarska. Vyplývá to z rozhodnutí hlavního hygienika Slovenska, který tak zmírnil restrikce při cestování do země.

Podmínkou k využití zmíněné výjimky bude, aby uplynuly alespoň dva týdny od podání druhé dávky vakcíny od firem Moderna nebo Pfizer/BioNtech nebo alespoň čtyři týdny od podání první dávky takzvané vektorové očkovací látky, jakou je například vakcína společnosti AstraZeneca. Výjimku budou mít také lidé do 180 dnů po překonání onemocnění covid-19.

Hlavní hygienik upravil i další výjimky z nástupu do karantény po příjezdu na Slovensko. Nově je po schválení slovenského ministerstva hospodářství budou mít i zaměstnanci subdodavatelů prvků takzvané kritické infrastruktury a experti v oblasti odstraňování krizových situací v průmyslu. Výjimky pro další profese budou moci udělovat i jiná ministerstva.

Už nyní platí výjimky z karantény například pro posádky v nákladní, autobusové, letecké, lodní či železniční přepravě nebo osoby, které bydlí v příhraničí a dojíždějí za prací do zahraničí nebo na Slovensko.

Mírnější podmínky pro nošení roušek

V současnosti například turisté musejí po příjezdu na Slovensko nastoupit do karantény. Ukončit ji mohou po obdržení negativního výsledku laboratorního testu na koronavirus, který lze podstoupit nejdříve na osmý den izolace.

Od příštího týdne na Slovensku také nebude povinné nošení roušek venku, pokud lidé dodrží alespoň pětimetrový odstup od jiných lidí mimo členů vlastní domácnosti.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...