Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Na Slovensku platí zákaz drezury zvířat v cirkusech. Za porušení hrozí až půlmilionová pokuta

Svět

  19:29
Bratislava - Na Slovensku skončila v pátek veřejná vystoupení řady druhů zvířat v cirkusech; týká se to například lvů, tygrů, slonů nebo delfínů. Platit totiž začala vyhláška ministerstva zemědělství a rozvoje venkova, která příslušný zákaz upravuje, informovala agentura TASR.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Tomáš Krist, MAFRA

S kočováním končíme, říká Berousek. České cirkusy se potýkají s nedostatkem lidí i ochránci zvířat

Vyhláška stanovuje podrobnosti toho, se kterými zvířaty už není možné veřejně vystupovat, či je k takovému vystupování cvičit. Ze seznamu, který je její součástí, plyne, že v cirkusech v zemi pod Tatrami nebudou smět vystupovat šelmy - s výjimkou psů, koček a fretek - primáti, sloni, hroši, nosorožci, delfíni ani žirafy.

Vyhláška ministerstva zemědělství, která nyní začíná platit, specifikuje pravidla plynoucí z novely slovenského veterinárního zákona. Ten obecně zakotvuje zákaz používání zvířat k veřejným vystoupením a k výcviku k těmto vystoupením s odkazem na seznam zvířat zveřejněný ve všeobecně závazném prováděcím předpisu - tedy právě ve vyhlášce.

Kontrolu dodržování zákona a vyhlášky mají provádět veterinární inspektoři. V případě porušení zákazu hrozí provinilcům pokuta ve výši až 20 000 eur (510 000 korun).

Cirkusová radost i smutek. Zahraniční hosté na Letní Letnou přivezli rozmanitost

V České republice je drezura zakázaná od roku 2004 u primátů, ploutvonožců, nosorožců, hrochů a žiraf narozených po tomto datu. Poslanecká sněmovna se nyní zabývá vládním návrhem novely zákona na ochranu zvířat, která by zákaz rozšířila i na nově narozené slony a delfínovité. Ochránci zvířat by ovšem chtěli zakázat využívání všech druhů volně žijících zvířat v cirkusech.

Zákazy vystupování zvířat v cirkusech platí v různé míře zhruba v pěti desítkách států. Zákaz pro všechna zvířata nebo pro všechna divoká zvířata zavedlo přes dvacet zemí, mezi nimiž jsou například Bosna, Estonsko, Chorvatsko, Itálie, Nizozemsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko nebo Slovinsko.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!