Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Na smíření nemyslí. Srbštinu tady nechceme, bouří se vukovarští Chorvaté

Svět

  19:16
VUKOVAR - Chorvatské město Vukovar, jeden ze smutně proslulých symbolů občanské války v 90. letech, zachvátily nepokoje. Proti dvojjazyčným, chorvatsko-srbským nápisům se v ulicích města bouří stovky Chorvatů pod vedením Odboru pro ochranu chorvatského Vukovaru.

Stovky vukovarských Chorvatů vyšly do ulic, aby protestovaly proti srbštině v uliích svého města foto: Reuters

Doposud umístěné cedule demonstranti zničili i přes policejní ochranu. Třetinu obyvatel Vukovaru však dnes tvoří Srbové, a bilingvní nápisy tak městu přikazuje zákon.

Město Vukovar

Město Vukovar

Chorvatské město Vukovar je zásadním mementem novodobé chorvatské historie. Na začátku 90. let se stalo obětí občanské války, v níž zanikla komunistická Jugoslávie. Vukovar leží ve východní Slavonii, tedy na sporném území, jež si tehdy nárokovali jak Chorvaté, tak Srbové. Krvavé střety vyústily v jeden z nejhorších masakrů války. Po dobytí Vukovaru spojenými silami Jugoslávské lidové armády a srbských jednotek bylo zavražděno více než tisíc lidí a město bylo vypleněno.

ČTĚTE TAKÉ:

Od té doby je Vukovar v Chorvatsku známý pod přízviskem "grad heroj" (město hrdina) a s jeho symbolikou pracují umně a dle potřeby nejen státní představitelé, ale také nacionalisté. Právě oni převažují v davu, který ve vukovarských ulicích od pondělí protestuje proti umístění dvojjazyčných, chorvatsko-srbských nápisů.

Vukovarští zastupitelé se tak ocitají v nelehké situaci: umístit dvojjazyčné cedule jim totiž přikazuje zákon. Ten říká, že bilingvní nápisy musejí být v každé oblasti, kde se více než třetina lidí hlásí k menšině. A více než třetinu obyvatel Vukovaru tvoří Srbové.

Nápisy v cyrilici byly okamžitě zničeny

Kvůli zavádění nápisů v cyrilici v oblastech s velkou srbskou menšinou protestovalo již loni v Záhřebu přes 20 tisíc Chorvatů. Také Vukovar žije bouřlivou "dvojjazyčnou" debatou už víc než rok. Teď se ale správa města rozhodla jednat: v pondělí brzy ráno vybavila významná místa dvojjazyčnými cedulemi. A vzhledem k tomu, že tušila, co tím vyvolá, nechala nápisy střežit policií.

Prozíravě, ale zbytečně. Stovky pobouřených Chorvatů, organizovaných Odborem pro ochranu chorvatského Vukovaru, na policisty zaútočily a cedule zničily prakticky okamžitě po jejich umístění.

Pořádková policie hlídá dvojjazyčnou ceduli

"Tehdy dojela cyrilice do Vukovaru na tancích, dnes přichází s policejními transporty," hřímal v pondělí Marijan Živković. Chorvat Živković viní Srby ze smrti svých dvou synů, kteří zahynuli během obléhání Vukovaru.

"Držíme tu stráž už od rána a nepřestaneme. Je hanba, že nápisy umístili brzy ráno, je hanba, že to udělali takovým způsobem. Vukovar utopili v krvi, ztratil jsem dva syny a jednoho stále hledám. Představte si, jak mi bylo, když jsem dnes ráno ty cedule uviděl. Přinesl jsem vlajku, srdce mě bolí," řekl Živković chorvatskému listu Glas Slavonije.

Protestující Chorvaté střežili vukovarské ulice během celého úterý a ohlásili, že své pozice hodlají držet aspoň do pátku.

Chorvatka zapaluje svíčku před stanovištěm pořádkové policie. V pozadí hlouček demonstrantů s chorvatskou vlajkou

Vláda násilí odsoudila, vyzývá ke smířlivému řešení

Chorvatská vláda bouřlivou reakci vukovarských Chorvatů odsoudila jako šovinistické násilí a znovu upozornila na to, že povinnost vybavit město bilingvními nápisy ukládá Vukovaru zákon.

"Místní správa se při postavení chorvatsko-srbských nápisů řídila Ústavním zákonem o právech národnostních menšin. Přesto byly cedule násilně strženy a zničeny. Protesty jsou legitimním vyjádřením nespokojenosti, ale násilí a ohrožení cizího majetku představuje hrubé porušení zákona a demokratických principů. To si protestující musí uvědomit," varovala vláda ve svém prohlášení.

Zároveň vyzvala politické strany, aby se od vukovarských protestů jasně distancovaly a veřejně vystoupily proti šíření národnostní nesnášenlivosti.

Autor: