Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Ukrajině je 10 000 uprchlíků, hlavně Tatarů, tvrdí OSN

Ukrajinský velvyslanec při OSN Jurij Sergejev. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský velvyslanec při OSN Jurij Sergejev. | foto: ČTK

ŽENEVA Na Ukrajině je na 10 000 uprchlíků ve vlastní zemi, většinou krymských Tatarů. Upozornil na to v úterý Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Tato migrace podle úřadu začala ještě před březnovým referendem o odtržení Krymu od Ukrajiny a připojením k Rusku.

"Na Ukrajině UNHCR konstatuje stálé a rostoucí přemisťování obyvatel, které se nyní týká asi 10 000 obyvatel, nejméně třetina z nich jsou děti. Většinou jde o Tatary, nicméně místní úřady nedávno také zaznamenaly zvýšení počtu osob ukrajinské a ruské národnosti a smíšené rodiny," řekl mluvčí UNHCR Adrian Edwards, podle kterého za tento vývoj zcela jasně může situace na východě Ukrajiny. Někteří uprchlíci už museli prchat dvakrát, nejprve z Krymu a pak z východní Ukrajiny.

ČTĚTE VÍCE

Zde se rozlehlé části Doněcké a Luhanské oblasti ocitly v rukou proruských separatistů, s nimiž bojují ukrajinské vládní jednotky. Podle odhadu OSN polovička z 250 obětí ukrajinské krize padla právě v těchto bojích na východě.

Větší část uprchlíků, 45 procent, se přestěhovala do centrální části země, čtvrtina pak na západní Ukrajinu. Zbytek si zvolil jih i východ.

Do ciziny zatím moc lidí neprchá

Lidé podle Edwardse říkají, že uprchli, protože se cítili ohroženi, měli strach o svou bezpečnost či se báli pronásledování kvůli své národnosti či víře nebo také profesi - v případě novinářů, ochránců lidských práv a tvůrčích pracovníků. Dostávali výhrůžky po telefonu či v sociálních sítích, anebo výhrůžné dopisy na adrese svého bydliště.

UNHCR se ve spolupráci s místními úřady a humanitárními organizacemi snaží zajistit pomoc nejvíce postiženým lidem. Zatím finanční pomoc v hotovosti dostaly asi dvě tisícovky uprchlíků. Zapotřebí je i obstarat jim útočiště, protože stávající zjevně nestačí.

Mluvčí nicméně podle agentury ITAR-TASS konstatoval, že ukrajinská krize dosud nevedla ke zvýšení počtu uprchlíků do ciziny, počet těchto běženců zůstává nízký.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...