Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skandál u mariňáků: vojáci sdíleli snímky nahých kolegyň, se jmény i jednotkami

Svět

  15:39
WASHINGTON/PRAHA - Desítky členů americké námořní pěchoty zveřejňovaly a neslušně komentovaly fotografie svých kolegyň na sociálních sítích. Námořní vyšetřovací služba (NCIS) už vyšetřuje okolnosti případu, který vedl k výpovědi jednoho z veteránů pracujícího pro zbrojařského dodavatele. Případ potvrdili v neděli přímo armádní představitelé.

Členky americké námořní pěchoty. (Ilustrační foto) foto: Wikimedia

Na problém upozornila nezisková organizace War Horse, jejíž zakladatel, veterán Thomas Brennan, kvůli tomu kontaktoval velitelství námořní pěchoty už na konci ledna. Hned den nato Google i Facebook na žádost armády smazaly účty, na nichž se snímky ženských příslušnic námořní pěchoty objevily. Podle listu Washington Post Brennan od víkendového zveřejnění příběhu čelí výhrůžkám smrtí.

'Jsou z Rusů k smrti vystrašení.' Američtí ‚speciálové‘ trénují vojáky v Pobaltí

Zpráva War Horse zmiňuje facebookovou skupinu Marines United o 30 tisících členů. Na konci ledna se na ní objevil odkaz na sdílené úložiště s fotografiemi do různé míry svlečených vojaček. Ve složkách však nebyly pouze anonymní fotky, všechny ženy byly identifikovány podle jmen i jednotek, ke kterým příslušejí. Doprovázely je i hanlivé a obtěžující komentáře.

Sdílené soubory byly smazány, věc ale nyní prošetřuje Námořní vyšetřovací služba (NCIS), jak Washington Postu potvrdil i mluvčí námořní pěchoty Ryan Alvis. Námořní pěchota nezveřejnila, kolik lidí bylo do skandálu zapleteno. Americká média ale spekulují až o stovkách.

Fotografie prý nahrál na internet bývalý mariňák, který v současnosti pracuje pro zbrojařského dodavatele. Podle zdroje Washington Postu z námořní pěchoty byl muž poté, co se provalilo, že byl zapojen do skandálu, propuštěn ze služby.

‚Na vojnu už nikdy‘

Na facebookové stránce Marines United se členové také povzbuzovali, aby zveřejňovali fotografie žen bez jejich vědomí, jak upozornila televizní stanice CNN. Jednou z takto poškozených je Marisa Woyteková.

„I kdybych mohla, už se znovu nenechám odvést na vojnu. Online sexuální obtěžování mi pokazilo celou zkušenost s námořní pěchotou,“ řekla pro Washington Post Woyteková.

Američtí mariňáci během pochodu s vlajkou.
Vojenské cvičení amerických a jihokorejských armád. Na snímku nastupují američtí 'Mariňáci' z letadlové lodi George Washington.

Komentáře pod fotografiemi podle ní často vyjadřovaly touhu po sexuálních útocích a znásilňování. Podle vlastních slov není Woyteková jedinou ženou s podobnými zkušenostmi, ostatní se prý však bojí o věci veřejně mluvit, protože se obávají odvety ze strany fanoušků stránky.

Generál Robert Neller, nejvýše postavený velitel námořní pěchoty, nechtěl přímo komentovat vyšetřování facebookové skupiny. „Každý, kdo cílí na někoho z našich mariňáků, na webu i jinak, je nechutný a ukazuje nedostatek respektu. Očekávám ode všech, že se budou chovat nejlépe, jak umí, jako lidé, týmoví hráči a mariňáci,“ uvedl v prohlášení.

Incidentem se začali zabývat i na půdě Kongresu. „Takové chování je nebezpečné a absolutně neakceptovatelné. Vojáci a vojačky, kteří dobrovolně slouží vlasti, by se neměli vůbec zabývat tak trestuhodným jednáním,“ řekl Washington Postu kongresman Adam Smith z komise pro ozbrojené složky Sněmovny reprezentantů.

Autor: