Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Hloupá mise‘ nepřinesla žádné cenné informace. Armádní zdroje popírají verzi Bílého domu

Při útoku zahynul SEAL William „Ryan“ Owens i Nawar „Nora“ Anwar Al-Awlakiová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při útoku zahynul SEAL William „Ryan“ Owens i Nawar „Nora“ Anwar Al-Awlakiová. | foto: US Army / Jemenská média

WASHINGTON/PRAHA Zatím žádné významné informace. Zpackaný zátah na al-Káidu vedený minulý měsíc v Jemenu prozatím nepřinesl podle armádních zdrojů televize NBC nic cenného. Operace, při které zemřel příslušník elitní jednotky námořnictva SEAL William Owens a témeř třicet civilistů, bude pro jistotu podrobena třem vyšetřováním.

Ačkoliv vedení Pentagonu oznámilo, že při akci získalo „důležitou část“ zpravodajských informací o práci al-Káidy v Jemenu, podle zpravodajského serveru NBC si vysoce postavení důstojníci americké armády nejsou vědomi, že by při operaci z 29. ledna byly získány jakkoli cenné zpravodajské poznatky.

Jedinou záležitostí, kterou byla armáda ochotná předat médiím bylo staré video o výrobě bomb bez jakékoliv hodnoty.

Několik vysoce postavených důstojníků však řeklo pro NBC, že zatím neviděli žádný důkaz, pro tvrzení Bílého domu a Pentagonu, že se jednalo o úspěšnou misi. Jeden ze zdrojů dodal nejen, že operace nepřinesla žádné cenné informace, ale že administrativa nebyla schopná ani vysvětlit, co vedlo k tomuto nezvyklému nasazení amerických vojáků v Jemenu.

Bílý dům opakovaně nazval jemenskou misi úspěchem. „Kdo podkopává úspěch této razie, dluží omluvu veliteli Owensovi,“ řekl na začátku února mluvčí prezidenta Sean Spicer. Při pondělním brífinku s médii se tiskový mluvčí potvrdil tvrzení Pentagonu, když řekl, že „mise úspěšně pomohl zabránit budoucím útokům“ na USA.

Veterán Bill Owens s fotkou syna Williama, který zahynul při operaci své elitní...
Ivanka Trumpová a Carryn Owensová vdova po zemřelém vojákovi během projevu...

I tak podle USA Today povede americká armáda kvůli zpackané operaci minimálně tři vyšetřování.

Prezident svádí vinu na generály

Sám prezident Trump v rozhovoru pro televizi FOX několikrát zdůraznil roli generálů při rozhodování o misi. Podle televize CNN to vypadá, že Trump se snaží zbavit odpovědnosti za celou operaci.

„Byla to mise, která začala předtím, než jsem se tam (do Bílého domu - pozn. red.) dostal. Bylo to něco, co oni chtěli udělat. Vyhledali mě a vysvětlili mi, co chtějí udělat, generálové, kteří jsou velmi respektovaní,“ řekl Trump pro FOX.

Prezident Trump několikrát při obraně této mise opakoval výroky svého ministra obrany Jamese Mattise. „Jak jsem řekl, podle generála Mattise to byla velmi úspěšná mise. Získali neuvěřitelné množství informací,“ tvrdil prezident v rozhovoru.

Při útoku, který se uskutečnil v jižním Jemenu v lednu, zahynul člen nejelitnější americké speciální jednotky SEAL Team 6 a také osmiletá Američanka Nawar Anwar Al-Awlakiová. Kromě toho bylo zraněno několik amerických vojáků, z toho jeden vážně, zemřeli tři vysoce postavení členové al-Káidy a 14 jejich bojovníků. Zemřelo také více než třicet civilistů.

„Použití amerických vojáků a vysoký počet civilních obětí je vysoce pobuřující a posílí protiamerické nálady mezi jemenskými politiky, což pouze pomůže al-Káidě,“ řekla o operaci arabistka April Alleyová z International Crisis Group (ICG).

Podle bezpečnostního analytika NBC a bývalého velitele v NATO Jamese Stavridise zásah naplánovala ještě Obamova administrativa. Lidé z exprezidentova okolí ale upozornili na to, že Obama nechtěl schválit úder, protože by to vedlo k přílišnému zapletení USA do konfliktu v rozvrácené arabské zemi.

Vdova  po příslušníkovi elitních jednotek SEAL Carryn Owensová a Ivanka Trumpová

Vdova po příslušníkovi elitních jednotek SEAL Carryn Owensová

Otec zabitého velitele následně odmítl setkání s prezidentem Donaldem Trumpem při příležitosti předání rakve s ostatky syna. Kritizoval také načasování zásahu a žádal řádné vyšetření incidentu. Mluvčí Bílého domu sdělil, že „Owens zemřel jako hrdina a informace, které pomohl získat zachrání další americké životy.“

Vdova po zesnulém vojákovi se narozdíl od jeho otce zúčastnila úterního projevu Donalda Trumpa k zákonodárcům v sále Kongresu USA. Trump Owense ocenil jako hrdinu.

Přítomní senátoři i členové Sněmovny reprezentantů spolu s dalšími hosty poté Owensovu památku za přítomnosti jeho plačící ženy Carryn uctili dlouhými potleskem ve stoje. Trump k ovacím poznamenal, že zřejmě překonaly rekord.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...