Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA přiznaly smrt neozbrojených civilistů po úderu v Jemenu. Trump vzdal hold důstojníkovi SEAL

Při útoku zahynul SEAL William „Ryan“ Owens i Nawar „Nora“ Anwar Al-Awlakiová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při útoku zahynul SEAL William „Ryan“ Owens i Nawar „Nora“ Anwar Al-Awlakiová. | foto: US Army / Jemenská média

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump vyrazil ve středu na neohlášenou návštěvu vojenské základny ve státě Delaware, kde vzdal hold členovi speciálního komanda, který minulý týden zemřel při útoku v Jemenu. Šlo o vůbec první akci, kterou Trump nařídil z pozice vrchního velitele amerických ozbrojených sil, a jejím cílem byla místní odnož teroristické organizace al-Káida. Kritici z armádních řad tvrdí, že zbytečně zemřelo několik lidí, neboť operace nebyla dostatečně připravena.

Trump se na návštěvě základny vojenského letectva v delawarské metropoli Dover setkal s příbuznými Williama Owense, který byl členem komanda Navy SEALs zasahujícího proti místní buňce al-Káidy v Jemenu. Setkání, během něhož byly na základnu dopraveny Owensovy pozůstatky, se odehrálo bez přítomnosti médií.

Kritici z řad armády tvrdí, že operace nařízená Trumpem v neděli byla špatně připravena, což stálo Owense život. Akce byla podle tří armádních zdrojů Reuters nedostatečně zpravodajsky zajištěna, ani neměla odpovídající pozemní podporu. Útočící komando se kvůli tomu prý setkalo s nečekaně silnou obranou a čelilo odstřelovačům či nášlapným minám.

Vedle 14 radikálů navíc podle místních lékařů a svědků zahynula i řada nevinných lidí včetně více než deseti žen a dětí - podle jemenských údajů nalezli v táboře až 59 těl. Byla mezi nimi i dcera radikála Anwara al-Awlakiho, kterého v roce 2011 zabil při náletu americký bezpilotní letoun.

MV-22 před jednou z nočních misí v Iráku v roce 2008
Americké speciální jednotky SEAL ve vrtulníku Blackhawk.

Poprvé to v noci na čtvrtek přiznalo i velení armády - Americké ústřední velení. „Naši vyšetřovatelé bohužel zjistili, že zřejmě došlo k zabitií neozbrojených civilistů,“ citovala agentura Reuters z prohlášení, které za CENTCOM podepsal plukovník John Thomas.

Cíl v Jemenu byl identifikován ještě za Obamovy administrativy, tehdejší prezident však nechtěl podepsat rozkaz k útoku. Pro úder se tak rozhodl až Trump. Zdroj z armády řekl Reuters, že na zemi došlo v neděli k „brutální přestřelce“.

Trumpův mluvčí Sean Spicer se ve středu snažil kritiky z řad armády odvracet chválením výsledků akce. „Zabili jsme zhruba 14 členů al-Káidy a shromáždili jsme neuvěřitelné množství zpravodajských informací, která mohou případně zabránit mrtvým či útokům na americké půdě. Tomuhle většina členů armády rozumí, kvůli tomu narukovala,“ hájil sporný výsledek mluvčí.

„Tenhle útok... je to dobrý příklad toho, jak to nedělat,“ řekla arabistka April Alleyová z International Crisis Group (ICG). „Použití amerických vojáků a vysoký počet civilních obětí je vysoce pobuřující a posílí protiamerické nálady mezi jemenskými politiky, což pouze pomůže al-Káidě,“ vysvětlila odbornice.

Dva roky civilní války v Jemenu podle ní dovolily al-Káidě, aby v zemi „vyrostla“ a její aktivita je zde zřejmě nyní největší. Obamova administrativa úspěšně využívala k úderům drony, pomoci kterých v Jemenu zabila velké množství vysoce postavených členů teroristické organizace. Jenže pouze údery ze vzduchu nemohou podle ICG al-Káidu v oblasti porazit. „Je zatím těžké předvídat, jakou strategii Trump pro Jemen zvolí. Ale útoky z dronů růst al-Káidy nezastavily,“ dodala arabistka.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.